İstanbul Depreminde Tsunami Olur mu? Marmara’da Gerçekleşecek Deprem Sonrası Tsunami İhtimali Ne?

Beklenen Büyük İstanbul Depremi sonrasında tsunami olma ihtimali nedir? Depremden sonra tsunami olma ihtimali var mı? Daha önceki yazılarımızda depremle ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca depremden sonra tsunami olma ihtimalinden söz edeceğiz.

Depremden Sonra İç Denizlerde Tsunami Olur mu?

Tsunami, genelde okyanusa kıyısı olan bölgelerde yer yüzeyinde meydana gelen kırılmaların etkisiyle dalga boyunun bina yüksekliğine ulaşmasıdır. Okyanusa kıyısı olan Endonezya ve Japonya gibi ülkelerde daha önce 8, 8.5 şiddetindeki deprem sonrasında dev tsunami dalgaları meydana gelmişti.

Son günlerde Marmara’da meydana gelen depremler ise akıllara iç denizlerde de tsunami olma ihtimalini akıllara getirdi. Peki beklenen büyük İstanbul depremi sonrasında Marmara Denizi’nde deprem olma ihtimali nedir?

10 Ağustos 1509 yılında gerçekleşen ve İstanbul’daki hasar görmedik binanın kalmamasına neden olan depremde pek çok önemli yapıda da ciddi hasarlar meydana gelmişti. Söz konusu bu deprem sonrasında 11 metre boyuna ulaşan bir tsunami dalgası oluşmuş ve bu dalgalar İstanbul’u çeviren surların üstünden aşmıştı. Murat Bardakçı’ya göre bu felaket, kuzeyde Kırım’dan gündeyse ise Kahire’den hissedilmişti. Küçük kıyamet olarak isimlendirilen bu felaket sonrasında Marmara Denizi’nde boyları 11 metreyi bulan bir tsunami dalgası oluşmuştu.

Deniz tabanında meydana gelen kırılmanın büyüklüğüne bağlı olarak olası bir Marmara Depremi’nde de tsunami dalgalarının oluşması muhtemel.

17 Ağustos 1999 depreminde de dalgalar, kıyı kesimlerde yer alan yerleşim birimlerini sular altında bırakmıştı. Tüm bu olaylar ışığında, büyüklüğü 7 ila 8 arasında olacak bir depremin tsunami yaratma ihtimalinin olduğunu söyleyebiliriz.

Fatih Altaylı’nın sunduğu deprem özel programında da seyircilerden gelen tsunami sorusuna Celal Şengör, “mümkün” cevabını vermiştir. Celal Şengör ayrıca Büyük Marmara Depremi sonrasında meydana gelecek depremin 7-11 metre boyunda bir tsunami dalgasına neden olabileceğini belirtmiştir.

İstanbul Depremi sonrasında meydana gelmesi tartışılan tsunami hakkı da CNN Türk’ün paylaştığı bir haberde ”Tsunami, İstanbul için bir gerçek” ifadeleri kullanıldı. Marmara Denizi’nde meydana gelecek tsunami hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki kaynağı inceleyin:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: