Haznevi Tarikatı Nedir? Lideri Kim? Nerede Kuruldu? Faaliyetleri Neler?

Haznevi Tarikatı nedir, nerede kuruldu? Faaliyetleri nedir, lideri kim? Kime bağlı? Daha önceki yazılarımızda çeşitli cemaatlerden ve tarikatlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Haznevi Tarikatı’ndan söz edeceğiz. 

Haznevi Tarikatı Nedir? 

Suriye merkezli bir tarikat olan Haznevi Tarikatı, kendilerini Nakşibendi Tarikatının Halidiyye koluna bağlı olarak tanımlamaktadır. Türkiye’de de aktif olarak faaliyetlerine devam eden tarikat, özellikle Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi Suriye’ye yakın illerde faaliyetlerine yoğun olarak devam etmektedir. 

Suriye’de iç savaşın patlak vermesinden sonra Türkiye’ye taşınan tarikatın sınıra yakın bölgelerde binlerce mensubu bulunuyor. Tarikat, iç savaşın başlangıcından önce de Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiş ve burada örgütlenmeye başlamıştır. 

Haznevi Tarikatı, özellikle liderleri aracılığıyla çeşitli etkinlikler düzenlemiş ve tarikatın yayın organları arasında yer alan İlim ve İrfan dergisi vasıtasıyla da paylaşımlarını, görüş ve düşüncelerini geniş kitlelere yayma imkanı bulmuştur. 

İlim ve İrfan dergisi ismi ile yapılan etkinliklerin hemen hemen tamamı, eğitim faaliyetleri ile ilgili olup etkinliklerin büyük bir çoğunluğu medrese eğitimini teşvik etmek için düzenleniyordu.

Tarikat, bilhassa son beş senede düzenlemiş olduğu etkinlikler ve yapmış olduğu dini törenler ile sık sık gündeme gelmişti. Tarikatın Türkiye’de 39 merkezde tarikata ait İlim ve İrfan dergisi temsilciliği bulunmaktadır. 

ŞEYH MUHAMMED MUTA EL HAZNEVİ KİMDİR?

Haznevi Tarikatı lideri Muta el Haznevi aslen Suriyeli olup Şeyh İzzeddin olarak da bilinen tarikat liderinin en başarılı öğrencileri arasında yer alıyordu. Haznevi, amacını ise insanların mallarını toplamayan ve dünyevi siyaset ile uğraşmadan tüm gücünü, İslam davasının duyurulması, kelime-i tevhidin en yükseğe çıkarılması amacını gerçekleştirmeye adamak olarak açıklamıştır. Aynı zamanda Haznevi’nin Telmaruf’ta bulunan şeri ilimler medresesinde 2000’e yakın müridini okuttuğu ve eğitimlerinin sona ermesi ile yardımlarına devam ettiği dile getiriliyor. Öte yandan Haznevi tarikatı ise Nakşibendi-Halidiye kollarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.