Ekrem İmamoğlu: Anadolu Ajansı Bir Saattir Veri Girişi Yapmıyor

31 Mart Yerel Seçimleri’nde en kilit noktalardan biri olan İstanbul’da Anaodolu Ajansı’nın yaklaşık 1 saat veri girişi yapmaması üzerine Ekrem İmamoğlu bir açıklama yaptı ve Anadolu Ajansı’nı göreve çağırdı. Ekrem İmamoğlu şu açıklamalara yer verdi.

”Yarın bu toplumun yüzüne bakamazsınız. Bu topluma olan sorumluluğunuz yerine getirin. Anadolu Ajansı, bu toplumun bir kurumudur. 145 yıllık demokrasi tarihimizi bu gece karartmayın. Bu Türkiye’nin demokrasi meselesidir. Bu şehrin 16 milyon vatandaşı adına konuşuyorum, bu şehrin vatandaşlarına hesap veremezsiniz. Tarih sizden hesap sorar. Lütfen vazifenizi yerine getirin.”

Konuşmasının ilerleyen bölümünde seçimi kazandığını ifade eden Ekrem İmamoğlu: ”Ben kazandığımızın farkındayım ancak edebim, saygımdan, devlet adamlığı olma anlayışım buna müsaade etmiyor” diyen Ekrem İmamoğlu sık sık Anadolu Ajansı’nı göreve çağırdı ve Anadolu Ajansı hakkında ”hesap veremezsiniz’ açıklamasında bulundu.

İstanbul’da Geçersiz Oyların Sayısı 300 Bin

İstanbul’daki oy farkının 2000’in altına düşmesinin ardından geçersiz oyların sayısının da 300 bin olduğu belirtildi. İstanbul’daki seçimlerin istatistikleri şu şekilde:

  • İstanbul’daki toplam sandık sayısı: 31.186
  • Açılan Sandık Sayısı: 30.806
  • Katılım Oranı: %82.6
  • Toplam Seçmen: 10 Milyon 570 Bin 939
  • Kullanılan Oy Sayısı: 8 Milyon 731 Bin 330
  • Geçersiz Oyların Sayısı: 300 Bin

Binali Yıldırım’dan Zafer Açıklaması: Seçimi Biz Kazandık

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklamasını beklemeyen Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım’dan seçimle ilgili olarak ”biz kazandık” açıklamasında bulundu. Binali Yıldırım’ın açıklamalarına binaen Ekrem İmamoğlu ise ”bu manipülasyonun bir başka ayağıdır” açıklamasında bulundu.

Mehmet Özhaseki: Elimizdeki Verilere Göre Yarışta Öndeyiz

Twitter üzerinden açıklama yapan Mehmet Özhaseki, Ankara’da oy farkı %3 olmasına rağmen ”elimizdeki verilere göre yarışta öndeyiz” ifadelerine yer verdi.

Anadolu Ajansı En Son 23.21’de Veri Girişi Sağladı

İstanbul’da seçimlere ilişkin veri girişlerinde 1 saattir hareket sağlamayan Anadolu Ajansı, en son saat 23.21’de veri girişi sağladı. Ekrem İmamoğlu ise bu konuya dikkat çekerek ”hesap veremezsiniz” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: