Kuzey Kore ve Türkiye Arasındaki Farklar

Kuzey Kore ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki farklar neler? Sizce iki ülke arasında ne gibi farklar ve benzerlikler var? Esasen benzerliklerden bahsetsek daha iyi olacak zira birkaç neden dışında önemli farklar yok. İlk önce farklardan başlayalım.

Kuzey Kore bir dinsiz devlet konumunda. Türkiye’nin ise önemli bir bölümü Müslüman.

İkincisi ise coğrafya. Kuzey Kore ve Türkiye arasında coğrafi uzaklık haricinde herhangi bir farkın olmadığı kanaatine varmak sanırım güç değil. Zira bu iki ülkenin gerek politikaları gerekse halka karşı tutum ve davranışlarında önemli paralellikler var.

Kuzey Kore, geçmişi uzun yıllara dayanmayan bir ülke. Oysa Türkiye’nin geçmişi uzun yıllara dayanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  İran’da Başörtüsü Yasağı Kalktı Mı? Tahran Polisi Ne Dedi? Yasak Neleri Kapsıyor?

Şimdi ise gelelim benzerliklerine. Kuzey Kore ve Türkiye arasındaki benzerlikler neler? Nelerimiz birbirine benzemekte. Türkiye ve Kuzey Kore hangi yönden birbirlerine benziyor?

Medya

Hepimiz aşağı yukarı Kuzey Kore’nin nasıl bir ülke olduğunun farkında. Kuzey Kore için şöyle derler: Kendilerinin dünyanın en iyisi olduklarına zorla inandırılan ve hiçbir şekilde bunu sorgulamayan ve üstüne düşmeyen, despotluğu doğuştan kabul etmiş bir toplum. Evet, böyle bir toplumda halkın bilinçlendirilmesi hangi kurumun elinde? Medyanın mı? Elbette ki hayır! Devletin elinde.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Sokakları Onlara Emanet: Gece Kartalları İş Başı Yapıyor

Devlet ne derse o doğru; ne yazmışsa o hakikat. Kimse sorgulamıyor. Dünyada ne olup bitmiş kimin umrunda? Bizde de böyle değil mi? Karnımızı doyuralım derken dünyayı, içinde yaşadığımız evreni anlamaktan uzak kalıyoruz. Ve devlet bize her zaman karnınızın aç olduğunu söylüyor.

Despotizm

Despotluk, evet zoraki bir şeyleri yaptırma, halkı sindirme politikası. Kore ve Türkiye’de ortak olan şey bu. Demokratik diktatörlük olur mu? Neden olmasın? Demokrasi yozlaşmış bir toplumu yönetmek için en ideal yönetim biçimidir.

Propaganda

Propaganda. Birilerinin ya da bir şeylerin tek merkezden sürekli tekrar etmesi. Mesela geçenlerde bir video izledim; Kuzey Kore hakkında. Yeni bir metro açılışı olmuş, Kim de açılışa katılmıştı. Fakat dikkatimi merdivenlerden inerken, metroda ve tünel duvarlarında Kim ve babasının resimlerinin olması çekti.

İlginizi Çekebilir:  Abdülhamid Gül ve Süleyman Soylu’ya Uygulanan Yaptırım Kararının Arka Planında Neler Var?

Bir anda Zincirlikuyu metrobüs durağında asılı Erdoğan panosu ve Cevahir’in tam karşısındaki binada asılı Erdoğan afişi aklıma geldi. Ne kadar da benziyoruz! Ha bir de otobüste şöför koltuğunun hemen arkasındaki bilgilendirme panosunda Erdoğan’ın fotoğrafları geldi aklıma ister istemez.

Şöyle bir düşündüğünüzde din, dil ve coğrafya haricinde ne kadar çok benziyoruz öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat