Tenkisat Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Tenkisat nedir ve ne demek? Tenkisat kelimesi ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tenkisat” kelimesinden söz edeceğiz. 

Tenkisat Nedir? Ne Demek? 

Tenkisat, isim. 

Azaltma, eksiltme, işten çıkarma, dahil etmeme, hariç tutma gibi anlamlara gelmektedir. Tensikat kelimesi ile benzerliğinden dolayı sık sık bu kelimeyle karıştırılır.

İlginizi Çekebilir:  Stokastik Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Tenkisat Kelimesinin Kökeni 

Tenkisat kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelime bu haliyle çoğuldur. Yani eksiltmeler, çıkarmalar anlamına gelir. Tenkisat kelimesinin Arapçadaki ilk (mücerret) hali nakıs sözcüğüdür. Nakıs kelimesi ise kusuru olan, zayıflığı bulunan, eksik ve kusurlu anlamına gelir. Hatta noksan kelimesi de yine aynı kökten türemiştir. 

Tenkisat Kelimesinin Kullanım Alanları

İlginizi Çekebilir:  Gümrah Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Tenkisat kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaz. Kelime, unutulmaya yüz tutmuş ve kullanımı eskimiş bir kelimedir. 

Tenkisat Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

Galatasaray spor kulübü, Finansal Fair-Play çerçevesinde tenkisata gidecek ve takıma maddi açıdan yük olan isimlerle Ocak ayında bir kez daha masaya oturacak. Bu isimlerden bazılarıyla yolların ayrılması gündemde. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara