İşveren Genç: “Milliyetçiyim ama Suriyeli İşçiyi Tercih Ediyorum”

Memleketten ilginç manzaralar, ilginç söylemler gelmeye devam ediyor. Ara ara yükselen bir ara dinen Suriyeli sığınmacılar meselesi bugünlerde yeniden ülkenin bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Haliyle sokak röportajlarının konusu da Suriyeli sığınmacılar oldu. 

Sarı Zeybek isimli bir haber sitesi de vatandaşlara mikrofon uzatarak Suriyeli sığınmacılar hakkında sorular soruyor. İşveren olduğunu belirten bir genç ise “Suriyeli çalışanlardan memnun musunuz” soruna ilginç fakat bir o kadar cesur, açık cevaplar veriyor. Videoyu izleyelim:

İlginizi Çekebilir:  Yunan Bakan: ''Türkiye'ye Savaş Açarız!''

Videoyu paylaşan kişinin dediği gibi milliyetçilikleri, sigorta yatırmayıp vergi kaçakçılığı yaparak kazançlarını katlayana kadar olan insanların Suriyeli sığınmacılar konusunda da görüşlerinin sığ olması beklenirdi ki öyle de olmuş. 

İlginizi Çekebilir:  Erzurum Yakutiye'deki İşsizlik Kuyruğu ve Türkiye Gerçekleri

Videoda bir de “yemeği var suyu var” diye bir konuşma yapıyor ki sanırsınız ahırda inek besliyor. Diğer dikkat çekici nokta ise Türklerin çalışmadığını belirttiği yer ve tabi ki “içimiz elvermese de çalıştırıyoruz, mecbur kalıyoruz” dediği kısım.

Hakikaten bu ülkenin en büyük sorunu ideolojiler arasında anlam kaymasının ciddi boyutlarda olmasıdır. Kendisine Müslümanın diyenler ayakkabı kutularında para kaçırıyor, halkçıyım diyen yeğenini yardımcısı yapıyor, komünistim diyen Adidas, Nike marka ayakkabı giyiyor, milliyetçiyim ben diyen İmralı mektubunu TRT’de okutuyor, demokratım diyen seçimlere hile karıştırıyor, laik olduğunu iddia eden işyerinde türbana çıkıyor, liberalim diyen milletin müziğine kadar karışıyor. Bu liste uzar gider. Velhasıl kimse ideolojik bir emelin peşinde değil. Videoda da insanın ne kadar pragmatik bir yaratık olduğunu görüyoruz. Bizler için faydalı olan bilgi doğru. 

İlginizi Çekebilir:  Harran'da Deveye Zulüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce