İzlanda’da “Sünnet” Yasaklandı!

The Guardian’ın haberine göre İzlanda’da sünnet yasaklandı. Ülke içerisindeki Müslümanları ve Yahudileri yakından ilgilendiren bu karara söz konusu din mensupları da sert tepkilerde bulundu.

336 bin nüfusa sahip olan İzlanda’da halkın büyük bir kısmı Hristiyan. Ülke içerisinde 1500’ün üzerinde Müslüman ve 300’ün üzerinde Yahudi bulunmakta. Söz konusu kararın ardından Müslümanlar ve Yahudiler tepkilerini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir:  SİHA'larla İlgili Kim Ne Dedi? Neden Gündemde Kaldı?

Reinhard Marx (Avrupa Birliği Katolik Kilisesi Başkanı) söz konusu karara ilişkin din özgürlüğü adına tehlikeli bir hamle yorumunda bulundu.

Kararın ülkede yaşayan azınlıklar tarafından nasıl karşılanacağı ve kararın ilerleyen süreçte uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu. Daha önce Almanya’da da benzer bir çalışma olmuş fakat uygulama rafa kaldırılmıştı.

İlginizi Çekebilir:  İstiklal Caddesi'nin Adı 'Şehit Muhammed Mursi Caddesi' Olarak Değiştirildi

Sünnet Neden Yasaklandı?

Sünnetin insan vücuduna izinsiz bir müdahale olduğu, sünnet ettirilen bireyin kendi hür iradesiyle karar vermediği ve bunun da insan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle İzlanda’da sünnet yasaklandı.

Avrupa kıtasının kuzeydoğusunda yer alan ve 336 bin nüfusa sahip olan İzlanda’da 1500 kadar Müslüman ve 300’ün üzerinde Musevi yaşıyor. Söz konusu kararın ardından Türkiye’den ve dünyadan bir tepki gelecek mi? İzlanda kararından geri adım atacak mı? Gündeme ilişkin haberin devamını gelişmeler oldukça aktaracağız.

İlginizi Çekebilir:  Küreselleşen Dünyaya Bir Darbe: COVID-19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara