Dini

İzopropil Alkol İçeren Dezenfektanlar Abdest Bozar mı?

İzopropil alkolü artık hayatımızın her bölümünde görmemiz mümkün. Temizlik, hastane, saç boyaları ya da spreyleri gibi bir çok yerde izopropili görebiliyoruz. Bu kadar çok karşılaşılan bu alkol ise akıllarda bazı soru işaretleri uyandırıyor. İzopropil alkol içeren saç spreyleri, temizlik malzemelerini kullandıktan sonra ele ya da elbiseye temas halinde abdest bozulur mu? Tekrar yıkanması gerekir mi?

Hanefi mezhebinde kimyasal alkolleri içmek haram iken bu tarz şeyleri kullanmak haram değildir. Etil alkol gıda olarak kullanmadığı taktirde kullanılmasında sıkıntı yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken konu, temizlik amaçlı kullanmak ya da içmemek şartı ile kullanmaktır. Ve bu durum Hanefi mezhebine göre geçerlidir. Diğer mezheplere uyan insanlar bu tarz alkol içeren ürünleri üzerlerine sürmeleri ya da temasları olduğu taktirde abdestleri bozulur. Hanefi mezhebi haricinde diğer mezheplerde etil alkol ya da türevleri, içinde alkol bulunan temizlik ve kozmetik ürünlerini kullanmak caiz değildir. Sürülen ya da temas edilen yerler yıkanmalıdır. Temizleyici özelliği baz alınarak dahi kullanılamaz. İçilmesi zaten bütün mezheplere göre haramdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds