Dini

Proxentin Dezenfektan Abdesti Bozar mı?

Pandemi süreciyle birlikte adını daha sık duyduğumuz dezenfektanlar artık çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan maddelerden dolayı proxentin el dezenfektanları soru işareti oluşturmaktadır. Proxentin dezenfektanların içerisinde %75 oranında İzopropil alkol bulunuyor ve ağır bir kokusu var.

İzopropil Alkol Nedir?

Evdelerde, hastanelerde ya da çeşitli mekanlarda temizlik amcası ve parfüm, kozmetik, saç malzemeleri; şampuan, sprey.. gibi yerlerde kullanılan içerisinde propilen bulunan ve antimikrobiyal özelliği ile bakterileri öldüren bir alkol çeşididir. İçilmesi de zararlıdır. Etil alkol birincil bir alkol olurken izopropil ise ikincil alkol sınıfın girer.

Proxentin Dezenfektan Abdesti Bozar mı?

İzopropil içiren proxentin dezenfektanlar abdesti bozmaz, değdiği yeri yıkamadan namaz kılınabilir. Elbiseye teması halinde de namaz kılınır. Buna benzer alkol içeren maddeler ya da kolonya gibi ürünler için diyanetin fetvası şu şekildedir. Temizlik amacıyla üretilip içerisine alkol bulunan maddelerin içilmesi kesinlikle haram olmasının yanı bunları temizlikte kullanmak caizdir. Namazdan önce bu tarz ürünlerin temas ettiği yerleri yıkmaya da gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds