Yemek

Kahve Severler Bu Lezzete Bayılacaksınız: Sodalı Türk Kahvesi

Kırk yıl hatrı olan türk kahvesini soda ile hiç denediniz mi? Köpük köpük, telvesi ağza gelen yumuşacık bir türk kahvesi yapmayı herkes ister. Fakat bunun belirli püf noktaları var. Yapılması her ne kadar zor gibi görünse de birkaç basit adımda, dakikalar içinde türk kahveniz içime hazır hâle gelecektir.

Kahve kültürü dünya üzerinde yaygın olan bir gelenek bir diğer deyişle bu içecek adeta kültürleri buluşturan ortak bir nokta niteliğinde.
Hergün içmeye alışık olduğumuz bu türk kahvesi, başka şekillerde nasıl tatlandırılabilir diye düşünürken ve araştırırken öğrendiğim soda tarifinin sizin de çok hoşunuza gideceğini düşünerek bu tarifi yazmaya karar verdim.

Öncelikle kullandığımız suyun kalitesi çok önemlidir. Yapmanız gereken şey, gerçekten kaliteli bir su kullanmaktır. Bildiğiniz üzere zaten temel maddelerimiz kahve ve su olduğundan her detay çok önemli olacaktır.

Cezvede veya makinede otomatik olarak yapma konusuna gelince, lezzetinde belki biraz değişiklik olabilir fakat eğer aceleniz varsa veya sürekli kahve tüketen biri olarak üşeniyor iseniz, makinede türk kahvesi yapmanızda hiçbir sakınca olmayacaktır.

İsterseniz lafı fazlaca uzatmadan sodalı kahvenin yapılışına geçelim. Aslında normal türk kahvesinden tek farkı içine su yerine soda koyuyor olmamız. Bir fincan ölçüsünde sodayı cezveye koyun ve üzerine bir dolu tatlı kaşığı kahve ekleyin. Hafifçe karıştırdıktan sonra kısık ateşte ocağa bırakın. Fokurdamaya başladığı anda kahveniz hazır demektir. Afiyet olsun.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi