Kalp Sağlığınızı Korumak İçin Bunlardan Uzak Durun

Dünya üzerinde birincil ölüm nedeni kalp ve damar hastalıklarıdır bundan dolayıdır ki kalp sağlığımıza dikkat etmek en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazıda adım adım kalp sağlığını neler etkiler? kalbimizi korumak için neler yapmalıyız? gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Sigaradan Uzak Durun

Bu uyarıyı ilk madde olarak yazmamız boşa değil. Sigara içmek ile kalp sağlığı arasında çok kuvvetli bir ilişki bulunuyor. Önceki zamanlarda sigara içen insanlarda akciğer hastalıklarından başka risk faktörü olmadığı düşünülür idi. Fakat özellikle son 10 yılda yapılan araştırmalar gösterdi ki kalp sağlığını korumak isteyen bir insan sigaradan kesinlikle uzak durmalı. Bir gün içinde içtiğiniz sigara sayısı arttıkça damar sertliği gibi ciddi bir problemle karşılaşma ihtimaliniz bir o kadar fazlalaşıyor.

İlginizi Çekebilir:  Theta Healing Nedir?

 

Kalp Yaşınız Kaç?

Biyolojik yaşımız ile kalp yaşımız aynı olmayabilir. Peki bu ne anlama geliyor? Yaşımız geçtikce bu yazıda da bahsedeceğimiz faktörlerinde içinde bulunduğu birçok etkene bağlı olarak kalbiniz daha hızlı veya daha yavaş yıpranarak kalp yaşınızı belirleyebiliyor. Başka bir deyişle 20 yaşındaki bir gencin kalp yaşı 30 olabilir. Bu nedenledir ki gençtir, çocuktur ne olacak sanki? demeyip mutlaka arada bir tansiyonlarını ölçmek ve doktor kontrollerini sağlamamız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Dideral Çarpıntı Yapar mı?

 

Stresten Bir An Önce Kurtulun

Sadece kalp sağlığını korumak için değil diğer birçok hastalıktan korunmak için de bu çok önemli bir nokta. Bazı yayınlarda ‘Stres bağışıklık sistemini baskılar.’ gibi keskin ifadeler geçecek kadar da önemli. Mutlu olmayı ve sevmeyi öğrenmeliyiz. Şunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz ki sevmek, aşık olmak kalbe gerçekten iyi gelir. Bununla ilgili detaylı bilgiye Modern Çağın Popüler Hastalığı: Stres yazımızı okuyarak erişebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Antidepresan Polisliğe Engel mi?

 

Beslenme, Beslenme, Beslenme!

Yediğiniz bir şey ne kadar çok insülin salgılamanıza sebep oluyor ise o kadar tehlikeli. Daha da kötüsü bu yiyecekler bağımlılık yapabilen yiyecekler. Basit karbonhidrat gibi yiyecekler bağımlılık yapsa dahi 20 gün gibi bir süre bunlardan uzak durduğunuz taktirde onlar olmadan daha mutlu ve sağlıklı yaşadığınızın farkına varabilir ve kalp sağlığınızı daha kuvvetli şekilde korumuş olursunuz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi