Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir?

KAP, Kamuoyu Aydınlatma Platformu. Türkiye’de 600’den fazla şirket ve kuruluşun bağlı olduğu, İnternet üzerinden faaliyet gösteren platform. Kuruluşa bağlı şirket ve kurumlar, kendileriyle alakalı alım, satım ve haberleri Kamuoyu Aydınlatma Platformu ile paylaşmaları zorunludur.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu, Türkiye’de yaygınlık kazanmış bir uygulamadır. Avrupa’da vesair diğer gelişmiş ülkeler de bu ve benzeri bir kurumun olmayışı, kuruma özgünlük katmıştır.

Kulüpler ve Şirketler Transferleri ve Kendileriyle Alakalı Haberleri Neden KAP’a Bildirmek Zorundadırlar?

İlginizi Çekebilir:  Recep Tayyip Erdoğan'ın Başucu Kitabı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) mevzuatı çerçevesinde yapılması zorunlu olan bildirimlerin paylaşıldığı, Merkez Kayıt Kuruluşu’na bağlı elektronik bir sistem olan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) finansal raporlar, özel durum açıklamaları ve kuruluşların adresi, iletişim bilgileri gibi konulara erişim sağlanabilir.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bağlı kuruluş ve şirketler, borsada işlem gören şirket ve kuruluşlar olduğu gibi borsada işlem görmeyen yabancı yatırım ortaklıkları, emeklilik fonları da mevcuttur.

İlginizi Çekebilir:  Elektronik Sigara: Bir Kez Daha Bırakmak İsteyenler İçin

Kulüp veya şirketler, yatırımcılarını yakından ilgilendiren konularda açıklama yapmak mecburiyetinde olduklarından kendileriyle alakalı haberleri elektronik bir sistem olan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda paylaşmak zorundadırlar. Zira yatırımcılar, yatırım yapacakları şirket ve kuruluşlar hakkında en ufak bir bilgiyi dahi önemserler. Bu paylaşma zorunluluğu sayesinde KAP, ender rastlanan şeffaflığa sahip bir devlet kurumudur.

Özellikle transfer döneminde adını sıklıkla duyduğumuz Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP), taraftarların kulüplerine gelecek oyuncular hakkında en güvenilir kaynağı konumunda.

İlginizi Çekebilir:  Hacı Dede Akan Kimdir?

Kulüpler ise transfer edeceği oyuncu ile görüşmelere başlandığını, transfer edildiğini, kulüp ya da oyuncu bazlı pürüzler olduğunu ve transferin detayları hakkındaki bilgileri buradan paylaşarak dedikoduları engellerler.

Kurumların yatırımcıları yakından alakadar eden gelişme ve durumları açıklamaları, SPK Finansal Raporlama Tebliği, SPK Özel Durum Açıklama Tebliği ve Kamuoyu Aydınlatma Tebliği ile zorunlu tutulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cucee sigara