Sağlık

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Yapılmazsa Ne Olur?

Son zamanlarda çiftlerin bebeklerinde kan uyuşmazlığını engellemek amacıyla “Kan Uyuşmazlığı İğnesi” yapılabilmektedir. Bebek doğumu gerçekleştikten sonra RH değerleri test yapılarak kontrol edilir. Değerin negatif olduğu görülürse anneye ikinci bir iğne yapılmaz. Fakat değer pozitifse yaklaşık 3 gün içinde anneye tekrardan bir kan uyuşmazlığı iğnesi yapılabilmektedir. Durumun gerçekleşmesi açısından bazı anneler iğnenin yapılmadığı zaman ne olacağını merak edebiliyorlar. Bu nedenle yazımızda “Kan Uyuşmazlığı İğnesi Yapılmazsa Ne Olur?” sorusunu yanıtlayarak detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi, her gebelikte yapılması gerekmektedir. Doğum aşamasının en önemli işlemlerden olan iğne, yapılmadığı taktirde gelecek dönemler içerisindeki gebeliklerinizde sorun yaşayabilmeniz mümkündür. Risk altında olan bebek, ana rahminde zarar görebilir. Bu zorlu süreçte geriye dönük tedavi yapılamadığı için kan uyuşmazlığı iğnesini yaptırmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması hem kendi hem de bebeğiniz için dikkat edilmesi gerekilen bir noktadır. İğneyi yaptırdıktan sonra kızarıklık, şişlik, kaşınma ve sertlik tarzında yan etkilerde görebilmeniz mümkündür. Yaşadığınız etkili bir etki var ise bu durumda kesinlikle doktorunuza başvurmalı, desteklerini alarak süreci atlatmalısınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds