Kanlı Elmas Filmi Yorumlarım

2006 yapımı bir film olan Kanlı Elmas, oyuncu kadrosu ve yönetmeni olarak müthiş bir eser. Hatta şaheser demek daha doğru olur. Şahsımda “Başkanın Adamları” filmi ile birlikte en iyi sistem eleştirisi olan bu film hakkında birkaç yorum yapma ihtiyacı duyuyorum. 

Leonardo de Caprio’nun başrolde oynadığı Kanlı Elmas filmi, Afrika’nın ortasındaki elmas ticaretini tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Sierra Leone’deki elmas madenlerinde çalışan işçilerin dramını, Afrikalı insanların elmas ticareti yüzünden düzenlerinin bozulmasını tüm gerçekçiliği ile yansıtan film, Batılıların menfaatleri doğrultusunda her şeyi yapabilen sinsi insanlar olduğunu gösteriyor. 

Başroldeki Dany Archer karakterinin son sahneye kadar elması satmayı düşünmesi ise bunu bizlere tekrar tekrar hatırlatıyor. Hatta filmin son sahnesinde Archer, kendisini kurtarmaya gelen helikopterdeki pilotun “yanında kim var sorusuna”, “balıkçı ve oğlu var” cevabını verdiğinde pilot “ek onları” demişti. Aslında elmasın gerçek sahibi Afrikalılar ancak vatanlarından binlerce kilometre uzaklıktan gelen Batılılar, özgürlük adı altında Afrikalılara silah satıyor, çocukların ellerine silahları vererek ülkede onulmaz yaralar açılmasına neden oluyor ve Afrika’daki kaosun yüzyıllar boyunca devam etmesini sağlıyorlar. 

Filmin bir sahnesinde RUF için çalıştığını söyleyen çocuk savaşçılardan biri bölgedeki yetim, öksüz ve sakat çocuklara eğitim vermekte olan bir gönüllüyü omzundan yaralıyor ancak ekip son anda saldırıdan kurtuluyor. 

Bu filmi izledikten sonra insanın elmasa karşı fikirleri değişiyor. Her elmasta birilerinin kanı olduğunu düşünmek açıkçası dehşet verici. Filmin yine en son sahnesinde “hala Afrika’da 200.000’den fazla çocuk savaşçı var” bilgisi de izleyenleri bir iki dakikalığına durup düşünmeye davet ediyor. 

2006 senesinde böylesine ciddi bir eleştiri filmi çekmek cesur bir hareket. Nitekim yukarıda da belirttiğim gibi Başkanın Adamları filmi ile birlikte en sevdiğim sistem eleştirisi olan bu film, elmasın aslında ne kadar acı bir hikayesinin olduğunu bizlere gösteriyor. 

Savaş Tanrısı filmini izleyenler bilir ki orada da yine benzer bir tema işlenmekte. Söz konusu filmden sonra Nicolas Cage’in kariyerinde düşüş yaşanması da oldukça manidar. 

Kanlı Elmas filmini izleyenlerin ayrıca Lord of War filmini de izlemesini öneririm. Sistem eleştirisi için de tabiki ilk tercihim Başkanın Adamları. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: