Kapalı Maraş Nerede ve Neden Yasak?

Kapalı Maraş bölgesi, Kuzey Kıbrıs Tük Cumhuriyeti içerisinde yer alan bir bölgedir. Askeriyeye ait olduğu bilinen bölge uzun yıllardır teller ile çevrili bir haldedir ve bu bölgeye girilmesi yasaklanmıştır.  Askeri koruma altına alınan bölge yaklaşık olarak 45 yıldır kapalı bir şekilde tutulur. 1974 yılında kapatılan bölge günümüze kadar kapalı tutularak, birçok vatandaşın ilgi noktası durumundadır.

Açık olduğu dönemlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Paris’i olarak adlandırılan bu bölge dünya çapında bir üne sahipti. Yalnız bir anda ne olduysa oldu ve Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir karar ile bir gecede aniden teller ile çevrilerek ziyarete kapandı.

Kapalı Maraş Bölgesi Neden Yasaklanmıştır

Tüm dünya genelinde oldukça fazla meraklısı bulunan Kapalı Maraş bölgesi, açık olduğu dönemlerde oldukça fazla sayıda turist çeken bir bölge konumundadır.  Ancak 1974 yılında gerçekleşen ikinci Kıbrıs Harekâtı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kendi himayesine almıştır. İki taraf arasında yapılan anlaşmalar ile de bu bölge hem ziyarete hem de yerleşmeye kapatılmıştır. Kapalı Maraş’ın konumu itibari ile oldukça özel bir alanda yer alması, kapatılma nedenleri arasında tartışılan bir konudur.

Kapalı Maraş Bölgesine Kimler Girebilir

Kapalı Maraş bölgesi, normal vatandaşların ziyaretine kapatılmış olsa da,  bölge içerisinde yer alan orduevinde yaşayan askerlerin ve yakın bölgede bulunan kız yurdunda kalan öğrencilerin girmesine izin verilmektedir.  Mecburi ihtiyaçtan dolayı izin verilen kişilerin ise askeri kimliğe sahip olması, öğrencilerin ise öğrenci kimliklerine sahip olmaları gerekmektedir. 

Kapalı Maraş Bölgesinin İçinde Neler Var?

Kapalı Maraş bölgesi girilmez bölge olsa da içerisinde çok sayıda turistik tesis olduğu biliniyor. Son derece bakımsız olan bu yapılar zamana bağlı olarak bir aşınmaya uğramış şekildedir. Birçoğu harabe görünümüne sahiptir ve alan oldukça bakımsızdır. Bakanlık bu konuda çalışmalarına başlayarak, bu bölgenin açılması yönünde çalışmalar başlatacağını duyurmuştur.  Bölgeyi açarak tekrar turistlere kazandırmak ve yeniden ziyarete açık bir hale getirmek için hızlı bir şekilde çalışmalar yürütülmektedir. Kapalı Maraş bölgesinin açılması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından oldukça büyük  bir öneme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: