Kaptaan İnecek Var!

Gözüm yolda, heyecanla bekliyordum inmeyi. Bu sefer çok kararlıydım da. Durağa gelince “Kaptaan Cepa’daa” demek için, kafamda oynadığım provalar son hız sürüyordu. Bu sırada kendi kendime gülüyor sonra da insanlar farketti mi diye etrafı kolluyordum. Bir yandan da dolmuştaki insan yoğunluğu hasebiyle ineceğim durağı kaçırmaktan endişeleniyordum. En son binen kız bende bu endişeye sebep olmuştu. Çünkü dolmuş o kadar kalabalıktı ki kız pek de dolmuşa sığmış gibi görünmüyordu. Neyseki şoförün “Arkalara doğru ilerleyelim” nidasıyla son binen yolcuyu da bağrımıza bastık.

İlginizi Çekebilir:  Ankara Denilince Akla İlk Gelenler

Durağa yaklaşınca irkilircesine doğruldum. Kalbim kulaklarımda atıyor. Tam ağzımı açacağım şoför demesin mi; -Üst geçitte inecek var mı? Büyük bir hayal kırıklığının, kısacık ve derin şokunu yaşadım. Aniden gelen bu soruya adeta hazırlıksız ve bir o kadar da sunumsuz yakalanmıştım. Ben de durur muyum yapıştırdım cevabı:
-Var.

Bu trajikomik hikayemin ardından paşa paşa indim dolmuştan. Ne var ki “kaptan” kelimesini şoföre sarf edemememin sıkıntısı, gün boyu yakamı bırakmayacaktı. Bir kere de ben desem ne olurdu sanki. Hatta daha da ileri gidip, “Kaptan beni sağda tükür.” ifadesini kullansam… Çok mu şey istemiştim? Sonuçta bu bir benzetme. Bence argoya, ki argo ile küfür aynı şey değildir, bile girmiyordur. Daha çok gündelik ilişkiler ve sosyalleşme neticesinde ortaya çıkan bir deyiş. Şoför ve yolcular arasındaki tabuları yıkan bir hitap. Farklı alanlarda emekçi insanların kenetlenme ifadesi. Ya da belki bir delikanlılık raconu. Ya da değil.

İlginizi Çekebilir:  Mağazacılar Buraya: Kabin Dağıtmak ve Kabin Toplamak

Belli mi olur? Belki bir gün ben de son hız giden dolmuş şoförüne “Kaptaan yol ağzı” diyerek, haykıracağım içimdekileri. Sanırım bunu bir cesaret meselesi haline getirmek, bu kelimeyi önemli kılmıştı benim için. Kolay mıydı ,kalıplaşmış algılar arasında boğulmuş, bir hanım kızın böyle seslenmesi?

illegalHafiz

bir takım tanıklıklar

3 thoughts on “Kaptaan İnecek Var!

 • Mart 10, 2017 tarihinde, saat 22:10
  Permalink

  Allah iyiliğinizi versin güldürdünüz, hiç sevmem dolmuştaki yolculuğu şimdi binmek zorunda kaldığımda aklıma gelecek sevimli yazınız 🙂

  Yanıtla
  • Mart 11, 2017 tarihinde, saat 00:20
   Permalink

   Allah hepimizin iyiliğini versin, güldürebildiysek ne mutlu. Çok teşekkür ediyorum. 🙂

   Yanıtla
  • Mart 11, 2017 tarihinde, saat 00:33
   Permalink

   Allah hepimizin iyiliğini versin, güldürebildiysek ne mutlu. Çok teşekkür ediyorum. 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi