Mizah

Kaptaan İnecek Var!

Gözüm yolda, heyecanla bekliyordum inmeyi. Bu sefer çok kararlıydım da. Durağa gelince “Kaptaan Cepa’daa” demek için, kafamda oynadığım provalar son hız sürüyordu. Bu sırada kendi kendime gülüyor sonra da insanlar farketti mi diye etrafı kolluyordum. Bir yandan da dolmuştaki insan yoğunluğu hasebiyle ineceğim durağı kaçırmaktan endişeleniyordum. En son binen kız bende bu endişeye sebep olmuştu. Çünkü dolmuş o kadar kalabalıktı ki kız pek de dolmuşa sığmış gibi görünmüyordu. Neyseki şoförün “Arkalara doğru ilerleyelim” nidasıyla son binen yolcuyu da bağrımıza bastık.

Durağa yaklaşınca irkilircesine doğruldum. Kalbim kulaklarımda atıyor. Tam ağzımı açacağım şoför demesin mi; -Üst geçitte inecek var mı? Büyük bir hayal kırıklığının, kısacık ve derin şokunu yaşadım. Aniden gelen bu soruya adeta hazırlıksız ve bir o kadar da sunumsuz yakalanmıştım. Ben de durur muyum yapıştırdım cevabı:
-Var.

Bu trajikomik hikayemin ardından paşa paşa indim dolmuştan. Ne var ki “kaptan” kelimesini şoföre sarf edemememin sıkıntısı, gün boyu yakamı bırakmayacaktı. Bir kere de ben desem ne olurdu sanki. Hatta daha da ileri gidip, “Kaptan beni sağda tükür.” ifadesini kullansam… Çok mu şey istemiştim? Sonuçta bu bir benzetme. Bence argoya, ki argo ile küfür aynı şey değildir, bile girmiyordur. Daha çok gündelik ilişkiler ve sosyalleşme neticesinde ortaya çıkan bir deyiş. Şoför ve yolcular arasındaki tabuları yıkan bir hitap. Farklı alanlarda emekçi insanların kenetlenme ifadesi. Ya da belki bir delikanlılık raconu. Ya da değil.

Belli mi olur? Belki bir gün ben de son hız giden dolmuş şoförüne “Kaptaan yol ağzı” diyerek, haykıracağım içimdekileri. Sanırım bunu bir cesaret meselesi haline getirmek, bu kelimeyi önemli kılmıştı benim için. Kolay mıydı ,kalıplaşmış algılar arasında boğulmuş, bir hanım kızın böyle seslenmesi?

illegalHafiz

bir takım tanıklıklar

3 thoughts on “Kaptaan İnecek Var!

 • Zeynep

  Allah iyiliğinizi versin güldürdünüz, hiç sevmem dolmuştaki yolculuğu şimdi binmek zorunda kaldığımda aklıma gelecek sevimli yazınız 🙂

  Yanıtla
  • illegalHafiz

   Allah hepimizin iyiliğini versin, güldürebildiysek ne mutlu. Çok teşekkür ediyorum. 🙂

   Yanıtla
  • İllegalHafiz

   Allah hepimizin iyiliğini versin, güldürebildiysek ne mutlu. Çok teşekkür ediyorum. 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds