Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

Kara Eylül Olayları Nedir?

Kara Eylül olayları nedir? Daha önceki yazılarımızda Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi ile ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Kara Eylül Olayları’ndan söz edeceğiz.

Kara Eylül Olayları Nedir?

Olay, 1970 yılında gerçekleşmiştir ve Arap tarihinde ”Kara Eylül” olarak bilinir. İsrail’in baskıcı politikaları nedeniyle vatanlarından sürülen Filistinliler Ürdün’e iltica etmek durumunda kalmış ancak burada kısa bir süre sonra yönetimi ele geçirecek kadar kuvvetlenmişlerdir. Ürdün Kralı Hüseyin bin Talal, bu durumdan rahatsız olmuş; yaşanan olaylar sonucunda her iki taraftan da 7-8 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Olaylar Filistin Kurtuluş Örgütü’nün ve Filistinlilerin 1971 yılında Lübnan’a sürülmesine kadar sürmüştür.

Kara Eylül Örgütü Nedir?

Kara Eylül Örgütü, bu olaydan sonra El-Fetih içinde kurulmuş bir silahlı grubun adıdır. İsimlerini 1972 Münih Olimpiyatları’nda İsrailli 11 sporcuyu rehin almaları ile duyurmuştur. Rehinelerin tamamı ve bazı Filistinli militanlar, düzenlenen operasyonun başarısızlığa uğraması sonucu ölmüştür.

kaynakça:

  • tr.wikipedia.org, Kara Eylül, Kara Eylül (Örgüt), erişim tarihi: 27 Kasım 2022
  • indyturk.com, Ortadoğu notları (24): Kara Eylül, erişim tarihi: 27 Kasım 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.