Kara Harp Okulunda Başörtülü Öğrenci

Kara Harp Okulunun yeni eğitim öğretim yılı törenle açıldı. Törende 2200 yeni öğrenci yer alırken öğrenciler arasında başörtülü bir öğrencinin yer alması dikkat çekti? Neden dikkat çekti? Niye dikkat çekti? Karşı çıkanlar neden karşı çıktı? Tez ve Antitez

Tez

Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplin esastır. Zira Türk ordusu disiplini ile ün salmış bir ordudur. Daha geçtiğimiz günlerde kıyafet yönetmeliği kapsamında birkaç maddenin yanı sıra Göktürk Alfabesini disiplin çerçevesinde yasaklayan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu adımının hemen sonrasında başörtülü bir öğrenciyi Harbiyeliler arasına katması, kendisiyle çeliştiğini gösteriyor.

Mesela orduda şort giyebiliyor musunuz? Dilediğiniz gibi sakal bırakabiliyor musunuz? Hayır. Çünkü orası tek tip, disiplini sıkı, her şeyin emir komuta zinciri içinde yürütüldüğü bir yer. E o zaman Türk Silahlı Kuvvetleri çifte standart uygulamıyor mu?

Başörtüsü ile ilgili şunları yazmış birisi olarak söylemek istiyorum ki, bu olmadı. Olmaması gereken oldu. Başörtülü bir öğrencinin kusura bakmayın ama orada yeri yok.

Zira disiplinin bir kez bozulması arkasını da getirir. Taviz tavizi doğurur. Örneğin yeniçerilere her istediğini veren Osmanlı en nihayetinde yeniçerilerin başına buyruk hareketleri yüzünden dağılma sürecine girmişti. Bu uygulama her ne kadar basit bir uygulama gibi gözükse de ileride büyük krizler doğuracağı aşikar.

Antitez

İşin bir başka boyutuna geldiğimizde olay aslında hiç de abartılı bir şey değil. Zira bu ülkede tesettürlü diye askeriyeye alınmayan binlerce kadın vardı. Üstelik bu ülkede en çok bedelliyi savunanların bu uygulamaya tepki gösterdiğini görüyoruz. Sözde inanç özgürlüğünü savunan ve her yerde ve her zaman inanca saygı duyulması gerektiğini iddia eden kitlenin bu konuda rahatsız olması manidardır.

Hiçbir mahsuru yok. Zira geçtiğimiz aylarda kadın subaylara yönelik başörtüsü yasağı kalkmıştı.

Madem laik bir sistemimiz var. O zaman bu uygulama oldukça laik. Hem laik olanın kendi tarihinin saplantılı geleneklerine bağlı olmaya ne ihtiyacı var? Hem kadınların fıtrat gereği vatan sevgisinin daha az olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi