Karşıdan Karşıya Geçerken Neden İki Kez Sola Bakılır?

”Karşıdan karşıya geçerken ilk önce solumuza sonra sağımıza daha sonra yine solumuza bakıyoruz”. Peki neden solumuza iki kez bakıyoruz? Tıpkı sağ elimde sarımsak sol elimde soğan tekerlemesi üzerinden sağımızı solumuzu öğrendiğimiz gibi karşıdan karşıya geçerken de hangi tarafa iki kez bakacağımız öğrendik. Küçük yaştaki çocuklara, ilkokul ya da ana okul çağındaki miniklere gündelik hayattaki basit ama önemli kuralları öğreten eğitmenler, bu uyarıyı zamanında herkese yapmıştır: İki kez solunuza bakın. Solumda olanı unuturum belki diye tekrar baktık ama mantığını herkes gibi daha sonra anladık.

Şimdi, Türkiye’de malumunuz trafik soldan akıyor yani iki akan trafiğin yönü sol taraf. Mesela ”sağa çek” sözündeki sağ taraf trafiğin sola göre daha az aktığı yerdir. Mesela kamyonlar ve ağır taşıtlar yolun sağ kısmından giderler. Otobüslerin iniş ve biniş yerleri de yine yola göre solda yer alır.

Bu nedenlerden dolayı karşıdan karşıya geçerken ilk önce sola sonra sağa tekrar sola bakmak gerekir. Çünkü sağ taraftan bir araba gelemez ancak sol taraftan, trafik soldan aktığı için, bir araba gelebilir. Sol taraftan gelen aracı ilk bakışta görmemiz halinde ikinci kez baktığımızda onu fark edebiliriz. Böylece karşıdan karşıya geçiş daha güvenli olacaktır.

Bir kalıp şeklinde ezberletilen ve nedeni anlatılmayan bu durumun açıklaması kısaca böyledir. Karşıdan karşıya geçişte iki kez sola bakmanı güvenliğiniz için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: