Kartvizit Kültürü

Kartvizit kültürü kültürümüzde önemi yer kaplayan bir kültü olmuştur. Kartviziti olan insanlar boyacıdan tutun iş adamına kadar değişiklik gösterebilmekte. Kartvizit neden ülkemizde bu kadar önemli bir yer tutmakta? Kartvizitin basılması niçin birileri için önem teşkil etmektedir?

Öncelikle kartvizitin ebatlarından bahsetmek istiyorum. Kartvizit 8*5 ebatında olup tam olarak cüzdana sığacak bir büyüklükte olur. Kartvizitin basılması ise oldukça ucuz ve maliyeti az olup son derece kolaydır.

Kartvizit neden önemlidir sorusuna gelince şöyle denir. Kartvizit kurumsal bir değer taşır. Her ne kadar ilkel bir yöntem olarak görülse de kartvizit önemlidir. Üstelik insanlar ellerinde somut bir şeyler görmeyi isterler. Numarayı ya da iletişim bilgilerini doğrudan söylemek yerine şık bir manevra ile kartviziti iki parmağınızın ucunda, karşınızdaki insana verebilirsiniz.

Aynı zamanda bir şirket içinde nerdeyse her görevlinin bir kartviziti bulunur. Bunun anlamı ise çalışanlara değerli olduğunu hissettirmektir. Ne olursa olsun, isminizin yazılı olduğu bir kağıt parçası değerli olacaktır. Ve isminizin yazılı olduğu bir kağıt sizi olduğundan daha değerli hissettirecektir.

Kartvizit kültürü başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı oldukça yaygın bir kültürdür. Bu kültürün de yaygın olmasının en önemli sebebi yine insandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.