KEDİLERLE İLGİLİ FİLMLER – En İyi 7 Kedi Filmi

Dünya genelinde kedilere ilgi duyan insan sayısı oldukça fazla. Bununla beraber, kedi filmlerine yoğun ilgi duyan kesim de azımsanmayacak büyüklüktedir. Kedilerin dünyalarını onların gözlerinden izlemek ve kediler gibi düşünmek isteyen bu kitle için hazırladığımız bu yazıda en iyi 7 kedi filminden bahsedeceğiz.

1. Kedi

Günümüz film potansiyeline göre birçok kedili film gösterimde bulunmaktadır. 2017 yılında Ceyda Torun’un yapmış olduğu İstanbul sokaklarındaki kedilerin belgesel/film niteliğindeki yapıtı olan “Kedi” isimli filmi Avusturalya’dan İrlanda’ya olmak üzere birçok ülkede izlenmiştir. Filmde bahsedilen asıl karakterler ise önemli cinslerinden olan tekirkedileridir ve sokakta yaşamaktadırlar. Filmin hemen her yerinde hatta başrolünde sevimli birçok kedi vardır. İstanbul’da kedi olmanın, kediden öte bir şey olduğu doğrultusunda hazırlanmış bir filmdir. Ceyda Torun, yıllar içinde İstanbul’a dair birçok şeyin sürekli olarak değiştiğini ancak kedilerin hep aynı kaldığını ve kedilerin İstanbul’un karmaşasını, özgürlüğünü hatta kültürünü taşıdığını söylemiştir. 

2. Elle

Kedi filmlerinde asıl ele alınan konulardan biri de sahipleri ile nasıl bir ilişkide olduklarıdır. Bazı filmlerde kediler kötü şeylere şahit olurken bazı filmlerde ise kediler harika bir hayat sürmektedirler. 2016 yapımı olan “Elle” filmi karanlık olayların içinde bulunan bir kediyi ele almaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Repo Günü Ne Demek? Sinemada

3. Cat’s Eye

1995 yılında Stephen King kaleminde olan “Cat’s Eye”filminde sokak kedisi olan ve tekir cins bir kediyi ve onun gözünden birçok olayı görürüz. Filmde üç ayrı hikâye vardır ancak tek bir kedi vardır. Film, oldukça sevimli olan tekirin üç gizem-korku-macera türü hikâyeler ile yaşadığı maceralara sahne olmuştur. 

4.Nine Lives

2016 yapımı olan “Nine Lives” adlı filmde ise kedilerle ilgili olan dokuz canlı efsanesinden bahsedilmektedir. Adını bu efsanevi inanıştan olan filmde kibirli ve egolu olan işadamının beklenmedik bir anda ailenin sevimli kedisinin bedenine hapsolması anlatılmaktadır. İnsan olarak yaşamaya alışmış olan birinin minik bir kedicik olarak yaşama nasıl devam ettiği ise merak konusu. 

5.Garfield

Garfield, çizgi film dünyasındaki en miskin ve tembel kedidir. Evden çıkmaya asla niyeti olmayan üşengeç kedinin mecburiyetten atıldığı maceraları anlatmaktadır. Türkçe dublajında seslendirmen koltuğunda Okan Bayülgen oturmaktadır. Çizgi filmde miskin kedi Garfield dışında birde evin köpeği ile yaşadığı maceralar vardır. 

İlginizi Çekebilir:  Kısa Film: Ailemize Sağlık

6.Çizmeli Kedi

2012 yapımı olan “Çizmeli Kedi”, aslında Shrek üçlemesinin her filminde yer alan bir karakterdir. Avrupa halk masallarının en güçlü ve en insansı kedisi olarak anılmaktadır. Zenginlik ve güç için her şeyi yapan bir kedi anlatılmaktadır. Sokaktaki arkadaşları olan diğer kediler ile birlikte güçlü maceralara atılması anlatılmaktadır. 

7.Breakfast at Tiffany’s

1961 yılında vizyona giren “Breakfast at Tiffany’s” filmi ise unutulmayan klasiklerin arasında bulunmaktadır. Filmde bütün zamanların en iyi evcil hayvan oyuncularından biri vardır. Holly Golightly’nin minik ve sevimli ev arkadaşı rolünde ekranlara gelen Orangey, döneminin en çok ses getiren evcil hayvan yıldızlarından biri olmuştur. Minik tüylü dostumuz sergilediği efsane oyunculuğunun ardından ise Patsy Ödülü kazanmıştır. Filmde sekiz ayrı dublörü bile olmuştur. Filmde üstlendiği asıl durum ise başrol oyuncusu Holly’nin bağımsız olan ruhunun bir metaforuydu. Yönetmenler minik ve tüylü dostları olan Orangey’i Breakfast at Tiffany’s ‘in olmazsa olmazlarından olarak görmektedir. 

İlginizi Çekebilir:  İsmail YK Yeni Aşkını Sosyal Medyadan Duyurdu

Kedi filmleri, kedi yaşamlarının nasıl olağanüstü olduğunu ve nasıl daha da olağanüstü olabileceğini, aslında bilinmeyen ne kadar çok şey yaşadıklarını anlamlandırmak için çekilmeye başlamıştır. Geçmişten günümüze kedilerle ilgili birçok film çekilmiş ve her birinde birbirinden farklı olacak şekilde konulara değinilmiştir. Bazı filmlerde kedilerin konuştuğunu, çizme giydiğini, kocaman bir insan boyunda ve oyuncu olduğunu, fazla yemek verildiği için nasıl şişko bir kedi olup hayatının zorlandığını, görmediğini düşündüğümüz halde aslında nasıl kötü şeylere şahit olduğunu bize aktarmışlardır. 

Siz de izlediğiniz kedi filmlerinden aşağıdaki yorum alanında bahsederek bizi ve okuyucularımızı bilgilendirebilir, bilmediğimiz bir kedi filmini farketmemize ve izlememize vesile olabilirsiniz. Yorumlarınızı mutlaka bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi