Kemerburgaz Üniversitesi İsminin Altınbaş Üniversitesi Olarak Değiştirilmesi Üzerine

Kemerburgaz Üniversitesi’nin ismi geçtiğimiz haftalarda eğitim öğretim sezonu başlamadan sessiz sedasız “Altınbaş Üniversitesi” olarak değiştirildi. Tüm tabelalar, panolar ve yazılı ya da dijital ortamdaki “Kemerburgaz Üniversitesi” ibaresi tamamen kaldırıldı. Hızlı değişimin ardından söylenmeye değer bulduğum birkaç noktayı paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz yıllarda da ismine büyük paralar yatırılan yılların Avea’sı Türk Telekom olarak değiştirildi. Halbuki “Avea” ismine şirket, oldukça büyük paralar yatırmıştı. Aynı senaryoyu bu kez Altınbaş Üniversitesi yapıyor. Altınbaş Üniversitesi’nin yaptığı neden yanlış?

Öncelikle Koç ve Sabancı gibi alışılan ve en önemlisi dikkat çekmeyen örneklerin haricinde bir ailenin ismini üniversiteye vermesi gerçek anlamda yanlış.

Daha sonra halkla ilişkiler stratejilerine göre üniversite isminin değiştirilmesi için “Kemerburgaz Üniversitesi’nin” kötü bir intiba bırakmış olması lazım. Kaldı ki Kemerburgaz ismi Altınbaş’tan çok daha iyi.

Bir diğeri, zaten markalaşmış bir lider olan Altınbaş’ın her yerde adımız, şanımız yürüsün minvalde bir hareketle ismi “Altınbaş” olarak değiştirmesi akıl alır gibi değil.

Ve en önemlisi, üniversite açılalı hatırı sayılır bir zaman olmuş. Üniversitenin ismi, yine hatırı sayılır bir oranda biliniyor. İsim değiştirilerek “yeniden doğduk” havası vermek bana oldukça saçma geliyor. Bu konuda en büyük endişe, yönetimin “Altınbaş” ismine yönelik reklam yapmaması. Bilinçli olarak böyle bir şey yapıyorlarsa da bunun daha çok zararı olacağından yanayım.

Çok küçük bir detay olabilir. Üniversitelerin isim kısaltmaları vardır. İKBU derken güzel duruyordu en azından ya şimdi? AÜ desen ülkede on tane AÜ kısaltmalı üniversite var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi