Plastik Bardaklardan Çay ya da Kahve İçmek Neden Zararlı?

İş yerlerinde ya da pratik olması bakımından evde de sıklıkla plastiklerden sıcak sıvı tüketiminde bulunuyoruz. Sıcak sıvıların plastik bardaklardan tüketilmesinin zararlı olduğu konusunda artık herkes hemfikir. Peki plastik bardaktan çay ya da kahve içmek neden zararlı? Zararının altında yatan sebepler nelerdir?

Öncelikle plastiğin insan sağlığı için ciddi tehlikeler yarattığını belirtmekte fayda var. Plastiğin içerisinde bulunan maddeler de zaten sağlık açısından oldukça zararlı.

Sertleştirilmiş plastik olarak adlandırılan PVC’ler bünyesinde ”polikarbon” maddesi barındırıyor. Üstelik plastiklerin içinde ”polikarbondan” daha tehlikeli olan bir madde daha var: BPA yani Bsinefol-A. Plastiklerin tekrar eden kullanımlarda, yiyecek ve elbise gibi katı maddelerin yüzeylerine yapışması ve sıvılara çok hızlı geçiş yapabilmesi söz konusu. Haliyle bu, yediğimiz, giydiğimiz ve içtiğimiz şeylerde plastik maddesinin yoğun bir şekilde var olması anlamına geliyor ki bu da insan sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Özellikle BPA maddesi, sıvılara çok çabuk geçebiliyor.

Bsinefol-A madesinin sıvılara çok çabuk geçmesi, plastik bardaktan çay ya da kahve gibi sıcak sıvıların içilmesini iyice zararlı hale getiriyor. Sıcak suların plastiğin içerisinde yer alan molekülleri olduğundan daha fazla harekete geçirmesi de bir diğer sebebi.

Uzmanlara göre plastik bardaklardan tamamen uzak durmak gerekiyor. Soğuk su dahi olsa plastik bardakların kullanımı kesinlikle sağlığa zararlı.

Gündelik hayatımızın bu kadar büyük bir parçası haline gelen plastiklerden bir çırpıda kurtulmak elbette ki kulağa basit gelmiyor. Ama en azından plastik bardaklardan sıcak sıvılar tüketmemeye özen gösterme çabasında olmalıyız.

Öte yandan plastiğin kısırlığa neden olduğu da bilimsel bir gerçek. Plastiğin tüm zararlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Plastiğin Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.