Otomobil

Kia Rio Check Lambası Neden Yanar?

Kia Rio aracınızın ekranında göreceğiniz check lambası bir anda kafanızda gidip gelen soru işaretleriyle beraber, bir an önce çekici mi çağırmalıyım? Ya da acil bir şey değildir sonraki bakımda kontrol ettiririm. Yorumlarını getirir. Ancak check lambası için yanıp sönüyor mu? Yoksa sürekli yanmaya devam mı ediyor? Gibi soruların cevabına göre değişiklik göstermektedir.

Kia Rio Check Lambası Neden Yanar?

Bu ışığın yanma sebebi motorun ECU kısaltmasıyla tabir edilen güç kontrol ünitesinin bir hata bildirmesidir. Net hatayı öğrenmek için bir Kia servisinde check ışığı için detay hata kodunu okumak olacaktır. Ancak yine de olası sebepleri aşağıda sizin için sıraladık;

  • Gaz kelebeğinde oluşan bir arıza,
  • Buji değişimi gerekliliği,
  • MAP hava akış sensörünün bozulması,

Gördüğünüz gibi büyük ihtimalle düşük maliyetli bir problem olduğunu göreceksiniz.

Kia Rio Check Lambası Yanıp Sönüyor

Bu ışığın yanıp sönmesi demek, aracınızda sürüşe devam etmeniz durumunda kritik derecede büyük problemler meydana gelebileceğini işaret eder. Eğer ışık yanıp sönüyor ise asla sürüşe devam etmeyin. Otomobiller çok fazla donanımla beraber karmaşık bir yapıya sahip olduğundan o anda problemi çözüp devam etmeye çalışmayıp derhal çekici çağırınız. Aynı check lambası Kia Sorento araçlarda da görülebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.