Kişi Başına Düşen Elektrik Tüketiminin En Yüksek ve En Düşük Olduğu Ülkeler

Elektrik üretimi yıldan yıla artıyor. Yine aynı şekilde elektrik tüketimi de bir o kadar artış gösteriyor. Elektrik tüketimi, gelişmiş ülke parametrelerinden biri olarak görülse de tek başına yeterli bir sebep değil. Bunu başlığın altındaki ülkelerde görebiliriz. Peki dünyanın en çok elektrik tüketimi yapan ülkeleri nelerdir? Kişi başına düşen elektrik tüketimi oranının en yüksek olduğu ülkeler hangileridir.

Telegraph’ın haberine göre dünyanın en çok elektrik tüketimi yapan ülkeleri, şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

International Energy Agency (Uluslararası Enerji Ajansı) verilerine göre dünyanın en çok elektrik tüketimi yapan ülkeleri şunlar:

1. İzlanda
2. Norveç
3. Bahreyn
4. Katar
5. Kanada
6. Kuveyt
7. Finlandiya
8. Lüksemburg
9. İsveç
10. Amerika Birleşik Devletleri

Listede 5 Avrupa ülkesi; 3 Asya ülkesi ve 2 Amerika kıtası ülkesi yer alıyor. Listede en çok dikkati çeken ülke ise İzlanda. Fakat İzlanda’nın coğrafi konumundan dolayı gecenin gündüzlerden daha fazla olması nedeniyle elektrik tüketimi hayli fazla. Yine aynı şekilde Norveç, Finlandiya ve İsveç de elektriği aynı nedenlerle fazla kullanan ülkeler arasında yer alıyor.

Listede yer alan diğer diğer dikkat çekici ülkeler ise Ortadoğu ülkeleri. Bahreyn, Katar ve Kuveyt’in aralarında bulunduğu ülkeler, dünyada kişi başına elektrik tüketiminin en çok olduğu ülkelerin başında geliyor.’

Dünyanın En Az Elektrik Tüketen Ülkeleri

1. Haiti ??
2. Güney Sudan ??
3. Nijer ??
4. Eritre ??
5. Etiyopya ??
6. Benin ??
7. Tanzanya ??
8. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ??
9. Nepal ??
10. Nikaragua ??

Listedeki ülkelerin çoğunluğunu Afrika kıtası ülkeleri oluşturuyor. Listede 7 Afrika ülkesi, 2 Amerika kıtası ülkesi ve 1 de Asya kıtası ülkesi bulunmakta.

Kaynak: telegraph.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.