Gündelik Hayat

Kişisel Temizliğe Neden Özen Göstermeliyiz?

Kişisel temizliğin bireyler üzerinde etkisi hem sosyolojik hem de psikolojik etkisi büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Bireysel temizliğin önemini kavramak ve bireysel temizliğe önem vermek gerekir. Zira, kişisel temizliğin insanı pek çok yönden etkilediği açıktır. Düzenli duş alma, tırnak temizliği ve elbiselerin nizamlı olması gibi etkenleri de içine alan kişisel temizlik, insana manevi bir rahatlık verir. Bu yazımızda kişisel temizliğin bireyleri ne yönden etkilediğini açıklayacağız.

Kendini İyi Hissetme

Kişisel temizliğine özen gösteren insanların gündelik hayatta rahat olduklarına, karar aşamalarında kendilerine güvendiklerine şahit oluruz. Kişisel temizlik aynı zamanda kişinin kendini huzurlu hissetmesinde de önemli bir rol oynar.

İntiba Üzerindeki Etkisi

Temizliğine özen gösteren insanlara toplumun bakış açısı, göstermeyen insanlara göre oldukça fazladır. Sosyolojik bir algı olan temizlik, kişilerin toplumda statüsünü belirleyen en önemli olgulardan biridir. Örneğin pejmürde bir insanın intibası ile seçkin bir giyinime sahip olan bir insanın toplumdaki statüsü ve intibası arasında büyük farklar vardır.

Manevi Rahatlık

Kişisel temizliğin belki de en önemli etkisi kişileri manevi olarak iyi bir konuma getirmesidir. Düzenli bir hayatı olan ve kişisel temizliğine özen gösteren bir insanın, ilişkilerde ve gündelik hayatta karşılaştığı sorunlarda daha yapıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Kişisel temizliğin insanın toplumdaki rolü ve bireysel etkisini bu üç ana başlıkta toplayabiliriz. Örneğin Tanzimat’ın iki büyük yazarı Muallim Naci ve Recaizade Mahmut Ekrem (abes-muktebes tartışmasının mimarları) bu konuda önemli iki örnektir. Muallim Naci, pejmürde bir insan olarak bilinir fakat Mahmut Ekrem, iyi giyinimiyle ve şıklığıyla ön plana çıkardı. İki yazarın toplumdaki etkisine geldiğimiz vakit Recaizade Mahmut Ekrem’in çok daha baskın ve otoriter olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds