Kitleleri Harekete Geçirmek İçin Onların Ekmeğiyle Oynayın

İnsanları kızdırmak, kitleleri harekete geçirmek için ekmekleriyle oynayın. Eğer bir millet siyasi hesaplardan anlamıyor; çevirdiğiniz türlü işlerden bihaber bir durumdaysa onları uyandırmak için ekmeğiyle oynayın. Onları en korkunç gerçeklik açlık ile geçim sıkıntısı ile baş başa bırakın. Kitleler ancak ekmeğinin derdine düştükleri zaman gerçeği aramaya başlarlar.

Onlara biz şunları bunları yaptık diye masallar okumak yerine yarın maaşlarınızı vermeyeceğim deyin. Ertesi gün öfkeyle kıpırdanan, nefretini kazandığınız bir kitle bulursunuz karşınızda. Büyük devrimler ve ihtilaller, bir milletin artık oynanacak ayarı kalmayıp ekmeklerine sıra geldiğinde baş gösterir, kıvılcımı ateşlenir. Örneğin Fransız Devrimi bunların en büyüklerindendi. Ya da Hannibal’ın Roma’yı yıllar süren kuşatmasından sonra onların erzak depolarına saldırmaya başlayınca halk ayaklandı, ordu harekete geçti ve baştan sona üstün götürdüğü müsabakayı kaybetmiş oldu.

Halk siz ne derseniz inanır, be söyleseniz kanar, ne vaatlerde bulunsanız itimat eder. Ama halk ekmeğine müdahale edilmesine müsaade etmez. Halkın nefretini kazanmış bir lider büyük ihtimalle halkının ekmeğiyle oynadığı için bu konuma gelmiştir. Örneğin Haluk Bilgiler şöyle der;
“Yolsuzluk, rüşvet hiç kimsenin umrunda değil. Tabi yönetenler de bunu bilerek davranıyor çünkü Türkiye’de herkes küçük bir işletme. Adam 2000 lira maaşıyla bir tane Doblo almış. Karısı çalışıp 1500 TL alıyor, oğlu çalışıp 1500 TL alıyor. Yaklaşık 5000 TL giriyor eve. Doblo’nun taksidi ödeniyor mu ödeniyor. Aman düzenim bozulmasın ‘Benden mi yedi ?’ diyor. Gelir dağılımının adaletsizliği üzerinden herkesi böyle bir küçük işletme gibi yaparsanız,bu insanları sarsmak, ‘isyan edin’ demek çok zordur.’Abi Doblo’nun taksidi?’ der size. Böyle bir korku. Bu tüm dünyayı yönetenlerin hep işine gelmiştir. Mesela, aileyi çok savunurlar ve herkesin aile olmasını isterler. Aile tehlikesizdir çünkü onlar için. Aile işin içine girdiği zaman sorumluluk başlar. Bunlar dünyanın tüm yönetenleri için son derece faydalıdır. Din son derece faydalıdır. İsyan etmekten alıkoyar bunlar sizi.”

Bu tespit bu durum için önemli. Eğer siz birisinin ekmeğiyle oynamışsanız kaybeden taraf olursunuz ama ekmeğiyle oynamadan onlara her türlü muameleyi yaptığınızda ses çıkarmayacaklardır. Seslenmek istiyorum; Kimse halkın ekmeğiyle oynamaya cesaret edemez. Ve her siyasetçi bunu bilir. Buna göre adımını atar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi