Klima Açınca Araba Neden Titrer?

Yazın vazgeçilmez 5 tane şey say deseniz klima ilklere girer. Hele ki ömrün çoğu trafikte geçerken buz gibi soğutan bir klima artık ihtiyaç halini aldı. Klimayı çalıştırınca aracınızda anormal bir titreme hissetmeye başladıysanız, bunun birkaç sebebi olabilir. Aslında klima A/C düğmesine bastığınızda hafif bir titreme normaldir. V kayışından ekstra enerji çeken klima kompresörü ve klima radyatöründe bulunan fan titreşime neden olur. Bunun dışında beklenmedik aşırı bir titreme, devir yükselmesi gibi bir durum yaşamanız halinde arıza sebeplerine göz atacağız.

Klima Açınca Devir Yükselmesi Neden Olur?

Klimayı açınca titreme ile beraber devirde bir dalgalanma yaşıyorsanız muhtemelen titreşimin sebebi de budur. Aracın gaz ayarının düzgün yapılması gerekir. LPG’li araçlarda gaza geçince klima açarsanız bu durumda da LPG gaz ayarından dolayı devir dalgalanabilir.

Radyatör Fanı Titreme Sebebi Olabilir

Aracın radyatör fanı eğer kırılmış ya da bir arıza olmuşsa bundan dolayı klima açınca fazlasıyla titreme hissedersiniz. Bunun çözümü için radyatör fanı değişmesi gerekir.

Akü, Alternatör Klima Titreme Sebebidir

Aküden enerji alan klima düşük güçteki bir aküyü yoracak ve aküyü sürekli şarj etmeye çalışan alternatör titremeye sebep olacaktır. Bunun tam tersi durumda da alternatör arızalı olacağından klimanın yükünü kaldırmayacaktır. Teknik sebeplerden en son aklınıza gelecek durum ise klima kompresörüdür. En son akıllara gelme sebebi ise böyle bir durumda titreme ile beraber ses de gelir.

BMW Klima Açıkken Titreme

BMW araçların genellikle motor gücü yüksek olduğundan yukarıdaki maddelere ek olarak klima titremesi bir miktar fazla görülmektedir. Bu aracı ilk kez kullanıyorsanız normal bir titreşim alıyor olabilirsiniz.

Passat B8 Klima Açıkken Titreme

Bu kasalarda genel sebep klima radyatör fanı olmaktadır. Bu parça kronik olarak sıkıntı çıkardığından yeni kasa da olsa titreme görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: