Klorofil Nedir? Nerede Bulunur? Görevi Nedir?

Güneşin yavaş yavaş doğuşu, ve gün ışınlarının yavaş yavaş inmesiyle yeryüzünü ve bitkileri aydınlatır.  Ormandaki ulu ağaçları yeşil yaprakları, güneş ışınlarının etkisiyle aklın alamayacağı mucizevi bir çalışmaya koyulurlar. Bu çalışmada en iyi görev, yeryüzünde hayatın sürekliliğini sağlayan temel bir unsura, klorofile düşer.

Klorofil Nedir?

Klorofil bir pigmenttir, yani renk verici kimyasal bir maddedir. Saçlar, insan derisi, balık pulu, renklerini hücrelerindeki renk verici maddelerden yani pigmentlerden alırlar. Kanımızdaki hemoglobin bile bir pigmenttir.

İlginizi Çekebilir:  Gonal F 450 Bel Ağrısı Yapar mı?

Yaprakları meydana getiren milyonlarca hücreden birini alıp inceleyecek olursak hücrenin ince bir selülozlu zar tabakası ile çevrili olan ve içinde bir çok canlı oluşumunda bulunduğu sitoplazmaya görürüz. Bu canlı oluşumlar arasında bulunan plastlardan klorofil tutanlara kloroplast adı verilir.

Nerede Bulunur?

Klorofil mantarlar, bakteriler ve parazit bitkiler hariç bütün bitkilerde bulunur. Bunlar kendilerine gereken organik besinleri, güneş ışığının da yardımıyla inorganik maddeleri kimyasal değişime uğratarak kendi kendilerine hazırlarlar. Bir de kendileri organik besin yapmaya, bunları doğrudan doğruya ya da dolayısıyla öz beslenen canlılardan sağlayan bitkiler vardır. Bunlar organik maddelerin bulunmadı yerlerde yaşayamazlar.

İlginizi Çekebilir:  Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Klorofilin Görevi

Her yıl bitkilerin meydana getirdiği milyonlarca tonluk, organik madde, canlıların yaşaması için gerekli besin maddelerini meydana getirir. İşte bu besin maddelerinin meydana gelişini klorofile borçluyuz.

Bitki, yapraklarındaki gözenekler yoluyla havadan karbondioksit moleküllerini alarak alırken odunsu damarlar yoluyla kökten yukarı doğru çıkan su molekülleri de yaparak yapraklara ulaşır.

İlginizi Çekebilir:  Dolorex Mide Ağrısı Yapar mı?

Kloroplastlar bitki hücresi içinde,kanımızda alyuvarlarda bulunan hemoglobin gibi hareketsiz bulmazlar. Güneş ışıkları güçlü olduğu zamanlarda kloroplastlar palisat hücresinin içine çekerler. Gökyüzü kapalı olduğu zaman da daha fazla ışık alabilmek için hücre zarının yakınına kadar sokulurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi