Spor

Kolej Havası Ne Demek? Futbolda Kolej Havası?

Kolej havası nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca kolej havasının ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Kolej Havası Ne Demek?

Genelde futbolda kullanılan bir terimdir. Futbolcuların birbirleri ile kaynaştığı, abi-kardeş ilişkilerinin iyi olduğu ortamı belirtmek için kullanılır. Antrenmanlarda ya da sahada futbolcuların arasında gruplaşma ve husumetin olmaması anlamlarına da gelir.

Kolej Havası

Takım içindeki pozitif havayı betimlemek için böyle bir tabir kullanma ihtiyacı hisseden futbolcular için bu hava, takımın ahengini yakalaması için de gerekli ortamdır. Ancak bu söz ya da kavram çoğu zaman yeni futbolcuların takıma katıldığı veya futbolcular arası husumetin medyaya yansıdığı durumlarda kullanılır. Bu kavram sayesinde takım içerisindeki havanın tam tersi olduğu izlenimi verilir ancak yukarıda da belirtildiği gibi bu kavram sıklıkla zoraki açıklamaların klişe ifadelerinden biridir ve gerçeği yansıtma ihtimal zayıftır. Söylemlere bakılarak yapılacak bir analizde de bu doğrulanabilecektir. Nitekim kolej havasının olduğu bir kulüpte kolej havasının mevcut olduğunu söylemek gereksiz bir çıkış olacaktır.

Görselin kaynağı: https://twitter.com/90sfootball/status/1438573398343372827

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds