Kontrpiyede Kalmak Ne Demek?

Kontrpiyede kalmak ne demek? Kontrpiyede kalmak nedir?  Daha çok futbolda kaleciler için kullanılan ”kontrpiyede kalmak” kavramı ne anlama geliyor?

Kontrpiyede Kalmak Ne Demek?

Ters ayakta yakalanmak. Futbolda kalecilerin rakip oyucu tarafından atılan bir şutun savunma oyuncusuna çarpması ya da yön değiştirmesi sonucu topun kalecinin hareketlendiği bölgeye gitmemesi ile ne yöne atlayacaklarını bilememesinden kaynaklanan arada kalma durumudur. Bir örnek üzerinden ”kontrpiyede kalmak” kavramına açıklık getirelim: 

Rakip takımın orta saha oyuncusu, ceza yayının hemen gerisinden kullanılan bir serbest vuruşta topu barajdaki savunma oyuncusuna çarptırması sonucu topun kalecinin kapattığı köşeye doğru hareket etmesi, kalecinin kontrpiyede kalmasına neden olacaktır. Zira kaleci, kapattığı köşeye değil boş alana doğru hareket edecek ancak ters ayakta yakalanacağı için topa müdahale edemeyecektir. Bu durumlarda kaleci sadece meşin yuvarlığın ağlara gidişini ya da auta çıkışını izler. 

Kaleciler için oldukça çaresiz bir an olan kontrpiye, daha çok savunma oyuncusuna çarpıp yön değiştiren şutlarda karşımıza çıkmaktadır. Kaleciler, otomatik olarak bir köşeye (sağa ya da sola) hamle yaparlar. Ancak, beklenmedik bir yön değiştirme topun ayrı yöne gitmesine hatta gol olmasına neden olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir