Kolesterole İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Yaşayan birçok insanın yağ ve et sevgisi yüzünden karşı karşıya kaldıkları bu rahatsızlık ile başa çıkmak için aslında düzenli bitkisel besinler tüketmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede vücudunuzda ki dengeyi koruyarak kolesterol seviyenizi dengede tutabilirsiniz.

Fındık ve Ceviz: Fındık ve ceviz bitkisel içeriğe sahip bir besin türüdür. Kötü kolesterole karşı düşürücü etkilerinin bulunmasının yanı sıra birçok organ ve yaşayabileceğiniz birçok rahatsızlıkta size şifa olacaktır.

Yulaf Ezmesi: Daha önceki yazımızda yulaf ekmeğinin kolesterol düşürücü etkisini detaylı bir şekilde anlatmıştık. Yulaf ezmesi tüketimi de kolesterol değerlerinizin dengede kalmasına yardımcı olacaktır.

Brüksel Lahanası: Brüksel lahanası belki birçok kişinin sevmediği bir bitki olsa da mesele günlük yaşam kaliteniz ise tüketmeniz gereken besinler arasında yer almaktadır. Brüksel lahanası kolesterol düşürücü besin değerleri içermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Motilium Şurup Uyku Yapar mı?

Üzüm, Elma ve Enginar: Üzüm tüketimi kolesterol rahatsızlıklarında dengeleyici bir rol alır. Elma ve enginar tüketimi aynı şekilde düşürücü etki göstermektedir.

Atkuyruğu (Kırkkilit Otu): Atkuyruğu bitkisi sürekli yaşadığınız ağrılı sancıları azaltarak zaman içerisinde kötü kolesterol seviyesinde gözle görülür bir düşüş yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki listede bulunan besinlerin yanı sıra limon, portakal tarzı meyvelerde bulunan C vitamini açısından zengin besinler tüketmelisiniz. Soğan ve sarımsak ne kadar itici kokulara sebep olsa da kesinlikle günlük hayatınızda tüketmeniz gereken kolesterole iyi gelen bitkisel besinlerdir. Zencefil yine yararı dokunacak bir besindir fakat herkes zencefil tüketemez. Özellikle tüketmeden önce zencefile karşı bir alerjiniz olup olmadığından emin olmalısınız. Ardından ağır bir besin olduğu için çayınıza karıştırmanızı tavsiye edebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Kahve Çarpıntı Yapar Mı?

Avakado, armut, muz, mango, kivi ve şeftali gibi marketlerde bulabileceğiniz ürünlerden kendinize günlük karışık bir tabak hazırlayın. Düzenli olarak günlük meyve saatleri planlayarak bu saatler içerisinde bu besinleri tüketin. Patlıcan ve havuç içeren yemeklere sofranızda daha sık yer verebilirsiniz. Aslında kolesterolü yüksek olan insanların yiyecek bir şey bulamıyorum bahanesini ortadan kaldıracak birçok besin mevcut. Sadece kolesterole değil birçok rahatsızlığa iyi gelerek kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sunan bu besinler yaşanabilecek rahatsızlıklardan önce tüketilmeye başlanmalıdır.

Bu yazımızda bahsettiğimiz besinleri tüketmeye başladığınızda düzenli kolesterol testlerinizi yaptırmalısınız. Kanınızda görülen kötü kolesterolün düşüşünü gözlemlediğinizde eskiden sevmiyor olsanız bile bu bitkisel besinleri daha çok sevmeye başlayacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Kızamık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Aynı zamanda kolesterolü düşürmek için bitkisel çayları tüketebilirsiniz. Örnek verecek olursak Kanarya otu çayı yapabilirsiniz. Bu çay bir yemek kaşığı kanarya otu çekirdeği ve suyla demlenmektedir. Daha önce tatmış olma ihtimaliniz olan fesleğen çayı başta olmak üzere horoz ibiği çayı, karahindiba çayı, hint hurması çayı, sarımsak çayı gibi seçeneklerinizde mevcut. Bu sayede aynı tatlardan sıkılmadan her gün farklı bir bitkisel çay demleyerek içebilirsiniz. Bu çaylar vücudunuzu temizleyerek karaciğerinizi çalıştırmanıza ve iyi kolesterol partiküllerinin görevlerini yapmasına kolaylık sağlayacaktır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara