Sağlık

Kortizon Uykusuzluk Yapar mı?

Kortizol hormonu vücutta doğal olarak böbreküstü bezleri tarafından salgılanmaktadır. Kortizon ise aynı hormonun sentetik bir şekilde dışarıdan vücuda alınması ile birçok hastalığın tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. İlacın doğru ve düzenli kullanılması tedavinin ve uykusuzluk gibi yan etkilerin azaltılması için son derece önem arz etmektedir.

Kortizon uykusuzluk yapar. Ancak böyle bir etki görüldüğünde tedaviyi kendi kararınızla sonlandırmak ya da uyuyabilmek için beraberinde farklı ilaçlar kullanmak sağlığınız için son derece zararlı bir hareket olabilir. Bu sebeplerden dolayı bu tür bir yan etki gördüğünüzde sadece uzman hekiminizin önerilerine uymak daha doğru olacaktır. Uyku kalitesi düştüğünde ise vücudunuzda başka hastalıklar da baş gösterebileceğinden dolayı hafife almadan çözüme gidilmesi gerekir. Kortizonun bu türden yan etkisinden kaçınmak amacıyla aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

  • Bol su tüketimi,
  • Düzenli ve sürekli bir egzersiz programı uygulamak,
  • Koyu yapraklı sebzelerin tüketimini artırmak,
  • Tuz tüketimine dikkat etmek ve sınırlamak.

Sonuç olarak bu türden bir etki sağlığınızı ciddi anlamda olumsuz etkileyebileceğinden dolayı koruyucu niteliğinde sağlıklı bir hayat düzeni oluşturmakla birlikte doktorunuza danışarak daha uygun bir ilaç dozu ya da farklı bir tedavi alırsanız uykusuzluğa çözüm bulmanız zor olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.