Köşe Yazarı Nedir? Ne İş Yapar?

Köşe yazarı daha çok gazetelerde boy gösteren, günlük veya haftalık, siyasetten spora; magazinden gündeme kadar geniş bir yelpazede yazılar yazan kişilere denir. Yazdıkları alan daha gazetelerin sağında veya solunda, dikdörtgen bir alanı kapsadığı için köşe yakıştırması yapılmıştır. Yerel veya ulusal bir gazetede yazılar yazmak hiç kuşkusuz önemli bir şeydir. Ve birilerinin sizin yazınıza değer verip gazetede yer vermesi çok daha önemlidir. Köşe yazarlarını daha yakından tanımak için kısa bir şekilde türlerine bakalım.

İlginizi Çekebilir:  İngilizce Bölüm Okumak Zor mu?

Siyasi köşe yazarları

En çok gördüğümüz köşe yazarı tipidir. Gazetelerin en güzel yerlerinde yazarlar ve aynı zamanda gazetelerin en çok okunan yazarlarıdır. Gündemde bir etki yaratma potansiyeli söz konusudur. Gazetelerin kimliğini en iyi yansıtan yazar tipidir. Doğrudan bir siyasi kişilikle muhatap olacak kadar da etkisi vardır. Belirli bir okuyucu kitleyicisi vardır. Örnek verecek olursak Ahmet Hakan en iyi örneklerden biridir.

Life-style köşe yazarları

2. tip köşe yazarıdır. Gazetelerin üçüncü sayfalarından sonra kendilerine yer bulurlar. Daha çok gezdikleri gördükleri yerleri anlatmayı severler. Halkla ilişkiler ve reklamcıların en çok sevdiği yazarlar bu tip yazarlardır. Gezip gördüklerinin yanı sıra eğlendirici ve bilgilendirici yazılarda da bulunurlar. Ekonomi yazarları da bu sınıfa dahildir. Siyasi kimliklerini çoğu zaman gizlemeyi severler. Örnek verecek olursak Ayşe Arman en iyi örneklerden biridir.

İlginizi Çekebilir:  Gökkuşağı Hakkında

Magazinsel köşe yazarları

Magazin ve spor yazarlarından oluşan 3. tip yazarlardır. Gazetelerin genellikle son sayfalarında yer alırlar. Ünlü evliliklerinden, dün akşamki derbinin yorumlamasına kadar geniş yelpazede bir konu aralığı vardır. Örnek verecek olursak Mehmet Demirkol veya Rıdvan Dilmen bu tip yazarlara örnektir.

İlginizi Çekebilir:  Mezuna Kalmak Ne Demek?

 

Köşe yazarı en çok özenilen mesleklerin başında gelir demek mümkün değil ama eğer kaleminize güveniyorsanız gayet makul bir iş ve tabi yazmayı seviyorsanız. Yukarıda bahsettiğim gibi bazı köşe yazarlarının gündemi belirleyici etkisi vardır. Ülke gündemini meşgul edecek içerikler üretebilirler. Ya da yaptığı araştırmanın büyük bir yankı uyandıracağını varsayarsak yine belirli bir kitleyi etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi