Kültürün Taşıyıcı Unsurları: Liderler ve Kahramanlar

Kültürün birçok taşıyıcı unsuru vardır. Bu taşıyıcı unsur sayesinde bir kültür nesilden nesile, kuşaktan kuşağa aktarılır. Bazıları sözlüdür, bazıları ise yazılı. Kimi dini kökenlidir kimi geçmişten gelen bir gelenekten dolayıdır. Hepsinin de ortak yanı günümüz ve gelecek arasında bir köprü, günümüz ve geçmiş arasında bir bağlantı olmasıdır. Kültürün taşıyıcı unsurları kısaca şu dört şeydir: Liderler veya Kahramanlar, Hikayeler, Ritüeller ve Semboller. Daha önce sembolleri anlatmıştım. Şimdi ise liderler ve kahramanların kültürün taşıyıcılığında üstlendiği görevi anlatmak istiyorum.

 Liderler ve Kahramanlar

Bir kültürde en olmazsa olmaz unsur kahramanlar ve liderleridir. Bir ülke veya toplum çıkardığı kahramanları veya liderleri ile övünürler. Örneğin Saka Türkleri Alp Er Tunga ile övünürler, Fransızlar Napolyon’la, İngilizler Aslan Yürekli Richards’la övünürler. Kahramanlar ise bambaşkadır. Bir millet var olduğu sürece kahramanlarını unutmazlar, ne olursa olsun. Örneğin Vietnamlılar işgal esnasında hayatını kaybeden askerlerini, Türkler Çanakkale Savaşı’nda düşmana geçit vermeyen şehitlerini, Fransızlar Maginot Hattı müdafaasında ölen insanlarını unutmazlar. İsmen biliyor olmasalar bile bütünsel bir yaklaşım, milletin kahramanlarına hep bir sevgi ve minnetle yaklaşmasına sebep olur. Çünkü kahramanlar bir devrimin ya da kötüye giden bir olayın seyrini değiştirirler. Örneğin Hasan Tahsin. Liderler ise daha siyasi olmakla birlikte bir neslin ve bir milletin hafızasından çıkmayan insanlardır. Millet liderlerine sahip çıkarak kültürlerini devam ettirirler. Liderler de bilincinde oldukları taşıyıcılık vazifesini en iyi şekilde yapmalıdırlar.

İlginizi Çekebilir:  Karşıt Kültür Nedir?

Bir millet kahramanların kahramanlıkları ile övünerek eskiyi hatırlarlar ve unutmazlar bu kültürün devamını sağlar. Kahramanlar ve liderler de bu sorumluluğun üstlendiklerinde bilinçli bir şekilde görevlerini üstlenmesini bilmelilerdir. Örneğin bir toplumun başına büyük bir felaket gelmişse sorumlulardan en büyüğü o felakete sebep olan bir liderdir. İnsanlar bir lidere her zaman ihtiyaç duymuşlardır. Birilerinin çıkıp kendilerini yönetmesini ve çeki düzene sokmasını istemişlerdir.

İlginizi Çekebilir:  Günümüzde Artan Hesap Merakı

Kültür bu sebeplerden dolayı bir sonraki nesile ulaşmış olur. Liderler ve kahramanlar kültürün taşıyıcılığında duygusal bir bağ kurarlar. Duygusal bağlar ise akılda kalıcılığı en çok artıran unsurların başında gelir. Bir millet her nesilde bir kahraman çıkarır, millet o kahramanın izinden gider tüm toplum tarafından kabul edilmese de toplumun büyük bir kesimi tarafından kabul edilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz