Biz Piyasayı Biliyoruz ve Ölücüler

Biz piyasayı biliyoruz. Bu lafı ticarette ne sıklıkla duyuyorsunuz? Eğer sıklıkla duyuyorsanız bu sözü, sözü eden insanlara karşı karşı zaten bir ön yargınız vardır ve inanmazsınız bu insanlara. Çok argo bir tabirle bu sözü eden insanlar ‘ölücü’ dür. Araba alıp satan, telefon ticaretinde bulunan ya da her anında ticaretle meşgul insanların da en çok karşılaştığı tiplerin başında gelir. Sürekli fiyatı düşürürler ve siz sıkılana kadar oyalarlar. Kullandıkları en meşhur laflar şunlardır:

1-) Abi (kardeş) biz piyasayı biliyoruz.

2-) Abi (kardeş)  ederi bu bunun.

3-) Abi (kardeş) üç kuruşun lafını mı ediyon?

4-) Abi (kardeş) seninki biraz eski model.

5-) Abi (kardeş) sen fazla istiyon buna.

6-) Abi (kardeş) paran hazır.

7-) Abi (kardeş) fiyat şuysa bankadan çekip getiriyom.

Eğer bu sözleri duyuyorsanız hemen uzaklaşın. Büyük ihtimalle karşınızdaki kişi sizi dolandıracak ya da düşük fiyatta ikna edecektir. Bu konuda tavsiyem yüz yüze ticarette, yanınızda hep birilerini bulundurun. Yaşça sizden büyük olması tercihen iyi olacaktır. Eğer karşınızdaki kişi ölücülükte uzman bir kişiyse iki kişiyi aynı anda dolandırma ya da ikna etme ihtimali azalacaktır.

Sahibinden.com’da en çok karşılaşılan problemlerden biridir. Hatta dikkat edin bazı ilanların altında ‘ölücüler aramasın’ notu düşmüşlerdir ilan verenler. Ve de bitmek tükenmek bilmeyen bir popülasyona sahiplerdir. Biri biter diğeri başlar. Ve ölücüler iki tiptir. Şöyle ki;

1-) Makul Ölücüler

Fiyatı, piyasayı okuduktan sonra makul bir fiyata çekmeye çalışan ölücülerdir. Ama bu fiyat da yine kabul edilmesi zor bir tekliftir ve en çok korkulması gereken ölücü tipidir. Sizi etki altına alması muhtemeldir.

2-) Ölücünün Ölücüsü

Oldukça amatör ölücü tipidir. Örneğin piyasası 35.000 TL olan bir arabaya 20.000 TL fiyat biçmek gibidir. Kabul edilemeyecek bir teklifte bulunarak daha sonra fiyatı normale çekmeye çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.