Koton’da Pirim Sistemi Nasıldır? Pirimler Ne Zaman Yatar?

Daha önceki yazılarımızda Koton hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Koton’daki pirim sisteminden söz edeceğiz. Bu yazımızda Koton’daki pirim sisteminden, pirimlerin ne zaman yatacağından, pirimi hak edişin nasıl olacağından bahsedeceğiz. 

Koton’da Pirim Sistemi Nasıldır? 

Koton’da pirim sistemi, genel merkez tarafından verilen hedeflerin mağaza tarafından yapılmasıyla işler. Şöyle ki genel merkez tarafından bir hedef belirlenir ve mağaza bu hedefi gerçekleştirirse mağaza çalışanları pirim almaya hak kazanır. 

Hedefler Neye Göre Belirlenir? 

Genel merkez, mağazanın trafiğine, konumuna ve segmentine bakarak ortaya kabaca bir rakam çıkarır. Örneğin işlek bir cadde üzerindeki bir mağazanın hedefi en az 750.000 TL olmaktadır. Bu doğrultuda söz konusu mağaza, bu hedefi gerçekleştirmeye çalışır. 

Pirim Almak İçin Hedefin En Az Yüzde Kaçı Tutması Gerekir? 

Koton’da pirim sistemi, çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Şöyle ki hedefin;

– %90

– %100

– %105

– %110 

Gibi rakamları gerçekleşirse mağaza çalışanları hedefin gerçekleşmesi oranında pirim alırlar. Mesela %91 hedef gerçekleştiren bir mağaza ertesi ay pirim alır. 

Koton’da Pirimler Ne Zaman Yatar? 

Pirimler, çalışanların hesaplarına her ayın 15’inde yatmaktadır. Yemek kartına (Sodexo) ayın 1’inde; banka hesabına ayın 5’inde paralar yatarken primler ise ayın 15’inde çalışanların banka hesaplarına yatmaktadır. 

Pirimler Kesintiye Uğrayabilir! 

Koton’da sayım açıkları, çalışanların pirimlerinden kesilir. Şöyle ki; Koton’da her yıl veya 6 ayda bir genel bir sayım olur. Mağazaya gönderilen adet ile mağazada olan adet arasındaki fark (açık), çalışanların pirimlerinden kesilmektedir. 

Mesela mağaza toplamda 15.000 TL açık verdi. Bu rakam, mağazanın toplam çalışan sayısına, örneğin 20’ye, bölünür. Burada müdür ve müdür yardımcısına veya tam zamanlı çalışan personele çıkan ceza part-time çalışana göre daha fazladır. Çalışanlar, sayım açıklarını kapatamadıkları müddetçe pirim alamazlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle