Spor

NBA’de Süpürülmek/Süpürme Nedir?

NBA’de şu günlerde konuşulan konuların başında “süpürülme” konusu oldukça fazla rağbet görüyor. Golden State Warriors ve Cleveland Cavaliers arasındaki NBA finallerinde, Golden State’in seriyi 3-0’a getirmesinin ardından acaba Cleveland süpürülür mü sorusu basketbolseverlerin aklında yer etmiş durumda. Peki bilmeyenler için NBA’de süpürülmek/süpürülme nedir? Neye denir? 

NBA finalleri Doğu ve Batı’nın şampiyonları arasında gerçekleşen ve tüm dünyanın merakla beklediği, toplamda 7 maçtan oluşan seridir. Bu seride 4 yapan kazanır ve şampiyonluk yarışında ipi göğüsleyen taraf olur. 

Süpürülme muhabbeti ise tam olarak burada başlar. NBA finallerinde bir takımın diğer bir takıma hiç maç kaybetmeden dört kez yenmesi ve serinin 4-0 olarak bitmesi, süpürülmek olarak bilinir. Mesela 2007 NBA finallerinde San Antonio Spurs, Cleveland Cavaliers’ı 4-0 ile süpürmüştür. 

NBA’de süpürülmek, ağır bir mağlubiyettir ve bu mağlubiyetler uzun süre unutulmaz. Özellikle serinin 3. maçında geride olan (3-0) taraf, bu onur kırıcı mağlubiyeti yaşamamak adına adeta savaşırlar. Bu gece oynanacak Cleveland-Golden State maçında, 2007 NBA finallerinin tekrarı olacak mı göreceğiz. 

NBA, hiçbir zaman süpürülme örneğinin yaşanmasını istemez. Zira bu ligin iddiasız ve çekişmeli olmadığını gösterir. Öte yandan seride 3-0 önde olan takım eğer ilk iki maçı evinde oynayan taraf ise 4-0 yapmayarak şampiyonluk kupasını evinde, taraftarın önünde kaldırmak ister. Yine bu gece, Golden State’in bu düşünceyle hareket edip etmeyeceğini göreceğiz. 

Kısaca NBA’de süpürülmek/süpürme/süpürmek yukarıda belirtilen anlamlara gelmektedir. Bu geceki maçta spikerler tarafından sıkça bu sözü duyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi