Tipoloji Nedir? Ne Demek?

Tipoloji nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kavram ve konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tipoloji” kavramından söz edeceğiz.

Tipoloji Nedir?

İnsan tiplerini ayırt etme ve belirleme yöntemine genel olarak tipoloji adı verilmektedir. Yine aynı şekilde nesneleri belirtme yöntemi olarak da kullanılır.

Tipoloji ayrıca bir eser veya yapının yapıldığı dönemi anlamak için söz konusu eser veya yapının teknik ve üslubunu inceler ve böylece yapıldığı dönemin zihniyetini, ortaya konulduğu dönem itibariyle mevcut olan birikimlerin neler olduğunu saptar.

Tipoloji, toplumların, insanların, nesnelerin veya yapıtların morfolojik olarak incelenmesidir. Örneğin, bir yapıtın şekil itibariyle incelenmesi, bir dönemde yaşayan insan topluluklarının tipolojisi de bir tasnif olarak yapılabilir.

Mimari alanda düşünecek olursak bir yapının geçmişte veya bugünde hangi üslupta değerlendirilmesi gerektiği, yapının inşa edildiği dönemde neleri yansıttığı gibi konular tipolojinin ilgi alanlarındandır.

Tipolojik Tasnif

Özellikle roman, hikaye veya tiyatro gibi edebi türlerde kişi kadrosu fazla olduğundan dolayı, bu kişilerin tiplerinin tasnif edilmesi, diğerlerinden ayrışan yönlerinin okuyucu/izleyiciye aktarılmasıdır. Edebi açından güçlü olan eserlerde tipolojinin de sağlam bir zeminde hazırlandığı görülür. Kişiler, okuyucu/izleyicide diğerlerinden net bir şekilde ayrılır ve bu şekilde okuyucu ve izleyici bu kişileri gerek tipleri gerekse de davranışları açısından net bir şekilde birbirinden ayırır.

Dilbilim açısından tipoloji ise alfabelerin veya dillerin şeklen incelenmesi ve tasnif edilmesi anlamına gelmektedir. Dil, semantik, morfolojik ve etimolojik olarak incelenir.

Tipoloji ile İlgili Aramalar

Google’da tipoloji ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; tipoloji çeşitleri tipoloji tdk mimarlıkta tipoloji örnekleri mimari tipolojik analiz nedir insan tipolojisi tipoloji dilbilim tipoloji nedir dilbilim tipoloji uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.