Kredi Çekerken Eş Kefil Olur mu?

Son yıllarda çıkan kredi çekerken eşin rızası ile aile içinde süpriz kredi borçları nedeniyle sıkıntılı anlar yaşama devri bitti. Bu konuyu bi kenara bırakırsak çok uzun yıllardır bildiğimiz kefil bulma derdi için bir çözüm olarak ilk akla gelen eş kefil olur mu?

Kredi Çekerken Eş Kefil Olabilir

Kredi başvurusuna zaten eşinizin rızası gerektiği için eşiniz ile birlikte gideceksiniz bu sırada eşinizi kefil olarak da gösterebilirsiniz. Bu bütün bankalarca kabul edilen ortak bir durumdur. Yani herhangi bir resmi kuruma gittiğinizde eşinizin kefil olarak kabul edilmeme ihtimali bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Para Biriktirmek İsteyenlere 7 Önemli Tavsiye

Ancak eşinizin kredi sicili düşük ise kefil olarak kabul edilmeyecektir. Başka bir deyişle bu bahsettiğimiz sadece kredi notu olarak olumlu durumda olan eşlerin teorik olarak kefil bölümüne imza atabilme imkanı bulunduğudur.

Eğer eşinizin üzerine herhangi bir mal varlığı bulunmuyor ise bu noktada kredileri ve kredi kartlarını ödeme düzeni daha fazla önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ay Yıl CVC Ne Demek?

Aynı şekilde ailenizden diğer akrabalarınız ve arkadaşlarınız da size kefil olabilmektedir. Bir kere eşinizi kefil göstererek kredi çektiyseniz üzerine tekrar kredi çekme şansınız oldukça düşecektir. Çünkü borçlu ile beraber aynı şekikde kefil de risk altında olduğundan bankalar bu durumu da göz önünde bulundurmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  Borsada Stoplamak Ne Demek?

-Eşler birbirine her koşulda (eğer kredi notu vs. uygun ise) kefil olabilmektedirler. Kefil olarak gösterme işlemini eş muvafakatnamesi imzaladığınız sırada tekrar bankaya gitmeye gerek kalmaksızın tek seferde imzalayıp başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara