Sosyoloji

Küreselleşmenin Moda Üzerindeki Etkisi

Küreselleşme bütün dünya toplumlarını ekonomik, toplumsal, siyasal ve kültürel alanlarda belirli bir noktada buluşturmaktadır. Bu anlamda birçok alanı kendi içerisinde barındırır. Bu geniş kapsama alanına bağlı olarak moda da bu alan içerisinde kendisine yer bulur. Modernleşme ile birlikte şekillenen kültürler küreselleşmenin de eklemlenmesiyle birlikte kültür odaklı bir sirayet gücünü göstermiştir. Küreselleşmenin benzeşme ve aynılaşma yönündeki hedeflerine bağlı olarak toplumların milli kültür ve değerlerinde değişimleri yaratma amacı öne çıkmaktadır.

Bu noktada moda, bu benzeşme ve aynılaşmayı sağlayacak önemli araçlardan biri olmaktadır. Giyim kuşamın tek noktada birleşmesi, küreselleşmenin sembolik olarak yansımasını gösterir. Tüm toplumlar Batı’da ortaya çıkan ve tasarlanan giyim kuşam şeklini kendi ülkelerine transfer ederek giyim kuşam üzerinden şekillenmiş aynılaşan bir küresel kültürel yapıyı inşa etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi