Sosyoloji

Yaşlılarda Sosyal Medya Kullanımının Sosyolojik Bir Değerlendirilmesi

Sosyal medya her geçen gün daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sosyal medyanın gençler arasında daha yaygın kullanılmasına karşılık son zamanlarda orta yaş ve yaşlılarda da kullanımının arttığı rahatlıkla söylenebilmektedir. Sosyal medya temelde bir iletişim aracı olmanın yanı sıra sosyalleşmenin de önemli bir aracı olmaktadır. Bu noktada yalnızca gençlerin değil, yaşlıların da sosyalleşme ihtiyacının olduğu bir gerçektir. Bu nedenle yaşlı kesim bu ihtiyacını karşılamada sosyal medyadan yararlanmaktadır. Ancak bu durum toplumsal ilişkilerde belirli değişimleri meydana getirmektedir. Bunun temel nedeni yaşlıların sosyal medya hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmamasıdır.

Yalnızca yaşlılarda değil, gençlerin de bu platform hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması toplumsal problemleri ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte sosyal medya mecrası mevcut haliyle yaşlılar için tasarlanmış bir platform değildir. Yalnızlaşan yaşlılar sosyalleşmek amacıyla sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Ancak bu platformlarda yaşlıların kendi yaş gruplarındaki bireyler sayıca azdır. Bu nedenle sosyalleşmelerinden ziyade bu alanlar onların katılımına uygun mekanlar olmaktan uzaklaşmaktadır. Yaşlıların yalnızlaşma problemine karşılık bu prlatformlar onların kullanımına daha uygun hale getirilebilir ya da bu yaş grubuna uygun yeni platformlar oluşturulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds