Sosyoloji

Yemek Sosyolojisi Nedir?

Yemek sosyolojisi toplumsal ilişkiler özelinde yemeğin ortaya çıkışı, dağıtımı ve tüketim süreçlerini ele alan sosyolojinin bir alt disiplinidir. Bu anlamda yemeğin kültürel boyutları öne çıkmaktadır. Her yörenin kendine özgü bir yemek kültürü vardır. Yeme-içmenin toplumlar arasındaki bu değişimi onun sosyolojik boyutunu öne çıkarır. Yemekler, bir toplumun kimliğini, damak zevkini ve sanat becerilerini öne çıkarır. Özellikle Anadolu mutfağının geçmişi çok uzun bir tarihsel sürece sahiptir. Dolayısıyla Türk mutfağı kimlikle bütünleşmiş bir yapıyı yansıtır. Bununla birlikte sofra kültürü de sosyolojik bir içeriğe sahiptir. Sofranın oluşturmuş olduğu bütünleşme, beraberlik ve iletişim unsurları toplumsallaşmayı içerir.

Sofrada hakim olan hiyerarşik yapı da toplumsal ilişkinin bir başka yönüdür. Özellikle Türk yemek kültüründe babanın sofranın baş köşesinde oturup yanında annenin yer alması ve çevresine de ailenin geri kalan üyelerinin oturması siyasetin varlığını işaret eder ve bu durum iktidar ilişkisinin toplumsal boyutunu yansıtır. Yine Türk kültüründe yemeğe verilen önemin misafirlere yönelik olması da ayrı bir öneme sahiptir. Misafir için özenilen yemekler daha ileride ülkenin turizm sektörünü de etkilemektedir. Bu anlamda yemek yalnızca bir beslenme aracı olmanın dışında toplumsal bir anlam birikimine de sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds