Kurtlar Vadisindeki İskender Büyük Aslında Kim?

Kurtlar Vadisindeki İskender Büyük aslında Veli Küçük ’dür. Veli Küçük 9 Mayıs 1944 yılında Bilecik Gölpazarı’nda doğdu. Veli Küçük Edirne, Van, Eskişehir, Ağrı’da İl Jandarma Alay Komutanlıkları görevinde bulundu. 1996 yılında general oldu. General olduktan sonra Giresun’a atanmak durumunda kaldı. 2 yıl boyunca Giresun Jandarma Komutanlığı’nda görev aldı.

Son olarak 2000 yılında Bilecik’ten tuğgeneral olarak emekliliğe ayrıldı. Veli Küçük ilk kez Susurluk davası ile gündeme geldi. Onun sebebi de Abdullah Çatlı’nın ölmeden önce görüştüğü tek kişinin Veli Küçük olmasıydı. Fakat mahkeme Veli Küçük ’ün ifade vermesi gerekmediğini söyleyince olay orada kapanmış.

İlginizi Çekebilir:  Kurtlar Vadisi'nde Aslan Bey Aslında Kim?

Telefon Veli Küçük Üstüne Çıktı

Mahkeme dönemlerinde Mahmut Yıldırım’ın kullandığı cep telefonunun Veli Küçük üstüne kayıtlı olduğu saptandı. Mahmut Yıldırım ise davanın önemli isimlerinden biridir. Veli Küçük Ermenistan örgütlenmesinde adı geçmiş olup Kızılelma mimarlarından olduğu saptanmıştır. Bu olaydan sonra Hrant Dink 301 vakasından dolayı tutuklanmıştır. Veli Küçük ise Dink’in tutulmasına sebep olan Kemal Kerinçsiz ile defalarca telefonda konuşmuş.

İlginizi Çekebilir:  Animeler Yaşama Yeni Bir Bakıç Açısı Oluşturuyor

Hrant Dink’in avukatının ifadelerine göre Veli Küçük Dink’i telefonla tehdit etmiş. Veli Küçük 22 Ocak 2008 yılında sabaha karşı 3 gibi Ergenekon örgütüne yapılan saldırıda gözaltına alındı ve 26 Ocak tarihinde ‘’ halkı isyana tahrik’’ suçundan tutuklandı.

Ergenekon Davası

Veli Küçük Ergenekon Davasında silahlı terör örgütü kurma, örgütü yönetme, Türkiye Cumhuriyeti Devletine silahlı tahrik, isyana teşebbüs etme, kasten adam öldürmeye azmettirme, korku ve panik yaptıracak patlayıcı madde attırmaya teşebbüs, mala hasar verme ve ruhsatsız patlayıcı taşımaktan dolayı yargılanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Yeşilçam Filmlerinin Hala İzlenme Sebepleri Nelerdir?

Mesleği kötüye kullandığı için, vatana millete ihanet ettiği için 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 239 yıldan 529 yıla kadar ağırlaştırılmış hapis cezası isteniyor. Görünürde çok iyi birine benzediği için ve mesleği askeriye olduğu için duyan gören herkesi yaptıklarıyla şaşırtıyor. Özellikle meslek hayatını bu şekilde değerlendirmesi herkes tarafından büyük tepki görüyor. Kurtlar Vadisindeki İskender Büyük de Veli Küçüğü bu şekilde canlandırarak filmin uzun süre izlenmesini sağlıyordu. Dizinin sevilerek izlenmesinde büyük İskender’in büyük önemi vardı.

İskender Büyük Hakkında Yapılan Aramalar

Kullanıcılar aynı zamanda bunları da aradı.

iskender büyük sözleri

iskender büyük gladio

iskender büyük veli küçük

iskender büyük çukur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - instagram takipçi satın al - PCR Testi