Lağımcı Ocağı Nedir? Görevleri Nelerdir?

Lağımcı ocağı Osmanlı Devleti’nde yeniçerilere bağlı bir ocaktır. Adından da az çok anlaşılacağı gibi esas görevleri tünel kazmaktır. Özellikle kale kuşatmaları esnasında tünel kazarak surlara ulaşarak bomba patlatmak vasıtası ile düşmanlara zarar verirler. Bu yöntem savaşta çok etkili olan ve çok sefer kulanılmış bir yöntemdir. Örnek vermemiz gerekirse İstanbul ve Rodos’un fethi sırasında lağımcılar Osmanlı ordusuna çok büyük avantaj sağlamışlardır.

  • Lağımcıların başında bulunan Lağımcıbaşı’nın kıyafeti, kırmızı kadifeden oluşan kalpak üzerine mintan ve şalvardan oluşurdu.
  • Çok eskilere dayanan bir savaş taktiği olmasına rağmen başarısını ispatlamış ve halen günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir.
  • Ocağın kuruluş zamanı tartışmalı olsa da II. Murad döneminden itibaren aktif olmaya başladığı bilinmektedir.
  • Lağımcıların kaldırılması ise Nizam-ı Cedid döneminde olmuştur.
  • Evliya Çelebi seyaahatnamesinde gözlemlediği kadarıyla, Lağımcı Ocağı’ndakilerin çoğunun Kayseri’li Ermenilerden oluşmuştur.
İlginizi Çekebilir:  Kıbrıs Adası’nın Fethi (1571) Nedir? Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Lağımcılar hakkında kısa bir bilgi vermeye çalıştım. Askeri bir sınıf olduğu için Osmanlı Tarihi hakkında araştırma yaparken sık sık karşınıza çıkacaktır. Bu konuda genel bir bilgi edinmeniz olayları daha rahat ele almanızı sağlayacaktır. Osmanlı Devleti’nde yeniçerilerin gözbebeği diyebileceğimiz kadar önemli olan bu sınıf, ilk paragrafta da belirttiğimiz gibi birçok kuşatmada çok önemli görevler üstlenmiştir.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul’un Fethinin Nedenleri Nelerdir?

Bu grup aynı zamanda su ve kemerlerin inşaası sırasında da destek olmuşlardır. Hem savaş meydanlarında hem de önemli eserlerin yapımında görev almışlardır. Bu yazıda ‘Lağımcı Ocağı Görevleri’ hakkında bilgiler verdik. Osmanlı Tarihi kategorimize göz atarak daha geniş bir literatüre ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  I. Abdülhamit Dönemi Islahatları Nelerdir?

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat