Abdülaziz Dönemi Yayın Organları Nelerdir?

Abdülaziz dönemi yayın organları nelerdir? Abdülaziz dönemindeki yayın organlarının isimleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda Abdülmecid ve Abdülhamit dönemindeki yayın organlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Abdülaziz dönemi yayın organlarından” söz edeceğiz.

Abdülaziz Dönemi Yayın Organları Nelerdir? 

Bu dönemde çıkarılan gazeteler, Sultan Abdülmecid zamanında çıkarılan gazetelerden farklı olarak farklı özelliklere sahiptir. Örneğin Abdülmecid döneminde mizahi veya kadınlara özgü gazeteler yokken bu dönemde bu tarz gazeteler çıkarılmıştır. Aynı zamanda bu dönemde çıkarılan gazeteler, daha çok şahıslar tarafından çıkarılan gazetelerdir. Öte yandan bu dönemin en belirgin özelliği basına sansürün uygulandığı ilk dönem olmasıdır.

  • Terakki-i Muhadderat: İlk kadın dergisi
  • Diyojen: Teodor Kasap’ın çıkardığı ilk mizahi dergi
  • Hadika: Türk basın-yayın tarihinde ilk ‘sansür’ uygulanan gazete olma özelliğine sahiptir.
  • Ayine-i Vatan: Muhammet Arif tarafından çıkarılan ve ilk resimli gazete olma özelliğine sahip gazetedir.
  • Muhbir: Ali Suavi tarafından çıkarılan ve inkılap fikirlerini yayan ilk gazetedir.
İlginizi Çekebilir:  Kanuni Sultan Süleyman Döneminde Ortaya Çıkan İç İsyanlar

Bu dönemdeki gazeteler, yukarıda da belirttiğimiz gibi daha çok şahıslar tarafından çıkarılmış ve yayın süreleri kısa olmuştur. Yine bu dönemde Ceride-i Mehakim adlı bir gazete daha çıkarılmış; bu gazete ile mahkeme kararlarının tebliği yapılmıştır.

Fatma Aliye, bu dönemde yaşamış olan önemli isimlerden biridir. Ahmet Cevdet Paşa’nın kızı olan Fatma Aliye, Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Ahmet Mithat Efendi ile Hayal ve Hakikat romanını yazmış, 1892 senesinde Muhaddarat isimli kendi isinin geçtiği ilk romanını yayınlamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Osmanlı Devleti'nde Çıkarılan İlk Gazete Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara