Lastik Nasıl Değiştirilir?

Zorlu hava kouşllarında her ne kadar istemesek de başımıza olağan dışı problemler gelebilir. Aracınızla seyir halindeyken başınıza gelebilecek en sık yaşanan problemlerden biri lastiğinizin patlaması veya inmesidir. Lastik değiştirme bazı insanlar tarafından bilinmemekte ve direk olarak yol yardım aranmakta olsa da eğer yanınızda yedek lastiğiniz var ise kendi başınıza 5 dakikada kolayca halledebileceğiniz bir sorundur. Bu yazıda ‘Lastik Nasıl Değiştirilir?’ sorusuna adım adım cevap vermeye çalışacağız. Böylece pratik ve güvenli bir şekilde probleminizi çözüp yolunuza devam edebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Doblo P0238 Arıza Kodu Çözümleri

 

 

  1. Eğer imkanınız var ise lastiğinizi değiştirmeden önce aracınızı düz bir yolda güvenli bir bölgeye çekin. Garaj gibi trafik olmayan bir yerde değilseniz, aracınızın dörtlü flaşör lambalarını yakmanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

 

 

 

 

2. Krikonun kolunu arabanın şasesinin altına yerleştiriniz.
3. Patlak olan lastiği sökmek için; bijon anahtarı yardımıyla bijon civatalarını sökünüz.
4.  Kriko yardımıyla aracı kaldırarak hasarlı olan lastiğin sökülmesi sağlanır.
5. Bu sırada hem gözünüzün önünde bulunması hem de güvenlik amacıyla stepne diye tabir edilen yedek lastik aracın altına konur. Krikonun yanına.
6. Hasarlı lastiği yerinden çıkardıktan sonra yeni lastik yerine monte edilir ve bijon civatalarının yuvalarına oturması için elle tutturulur ve bijon anahtarı yardımıyla iyice sıkılır.
7. Kriko ters işlem sırasıyla çıkarılır.

Eğer aracınızın stepnesi ince yani sizi sadece bir lastik tamircisine götürmek için tasarlanmış ise belirli bir hız limitini aşmamanız gerekmektedir. Uymanız gereken hız limitini çoğunlukla lastiğin üstünde görebilirsiniz.

Bu adımları aşağıdaki videodan da kolayca takip edebilirsiniz;

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat