Otomobil

Su Kaynatan Araba Conta Yakar mı?

Bu soru genellikle evet şeklinde cevaplansa da duruma göre değişkenlik gösterdiği için makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Conta yanığı üst kapak revizyonu isteyen ve çok maliyetli olan bir problem olmakla birlikte aracınızın motor içine de zarar verebilir.

Her su kaynatan araç conta yakmaz. Bunu daha iyi anlamak adına conta yanığının nasıl oluştuğuna bakmamız gerekecektir. Aracın soğutma sistemi sağlıklı çalışmadığı bir durumda hararet hızla yükselir ve aracınız su kaynatmaya başlar. Motorun üst kısmında yağı sızdırmaması için dikkatlice yerleştirilmiş olarak bulunan contalar vardır. Bu parçalar yüksek sıcaklığa dayanamaz ve erir. Fakat bu her hararette sonuçlanmaz. Tam tersi etkiden söz edebiliriz. Conta yanığı da hararete sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak, aracınız bir kereye mahsus su kaynattığı anda hemen conta yakacak diye bir mantık yoktur. Fakat bir an önce hararet sorunu çözülmez ise contadan daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabileceğiniz anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds