Lifecell Reklam İncelemesi

Turkcell’in yeni Lifecell reklamını hepiniz izlemişsinizdir. Nasıl buldunuz? Elbette ki kiminiz iyi bulsa da sürekli tekrar edilmesinden hepiniz rahatsızlık duymuşsunuzdur. Halkla ilişkilerin altın kuralı olan “tekrar” öğesini Turkcell’in bu reklamında epey abarttığını görüyoruz. YouTube’da, Twitter’da, Televizyon kanallarında ve sokakta her yerde Lifecell reklamları var. Bu yazımızda Lifecell reklamının incelemesini yapacağız. İşte Lifecell reklamı incelemesi.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi reklamın çok sık tekrarı oldu. İnsanların işe gittiği saatlerde bir gitar, bir vurmalı ve bir üflemeli çalgıdan oluşan amatör müzik grupları tutan Turkcell, metro girişlerinde bu gruplara Lifecell reklam müziğini çaldırdı. Levent-Etiler, Kadıköy metrosunda bu grupların sahne aldığı oldu. Öte yandan Kadıköy vapurunda vatandaşlara içinde simit olan Lifecell poşeti verdiler. Millet de tabi “o neymiş” diyerek içinde simit olan poşetlere hücum etti.

Reklamların “bizden kurtulamazsınız, tuvalete kadar geliriz” ısrarı, Lifecell reklamının en önemli özeti aslında. “Ya dün akşam duymuştum, şimdi de karşıma çıktı” tepkileri sürekli tekrar edilmeden dolayı verilen bir tepki haline geldi.

Öncelikle ana mesaj çok sık tekrar ediyor. Böylece akılda kalıcılık sağlanmış. Mırıldanma ya da mırıldanabilme, reklam müziğinin en önemli özelliği. “Lay la la lay lay lay” şeklinde devam eden reklamı örneğin bir çocuğa izlettirdiğimizde “aa ne güzel” tepkisini alabilirsiniz. Kaldı ki reklamın hedef kitlesi internet kullanımını seven, hareketli, genç veya üniversiteli bireyler.

Fakat reklamın sonunda “Lifecell Ne?” sorusunun cevabını alabildiniz mi? Hayır. Sadece İnternetin sınırsız dünyası kelimesinden internetle ilgili bir şey olduğunu anlayabildiniz. O kadar. Reklamda ürün ya da hizmet adına herhangi bir açıklama yer almıyor.

Öte yandan reklamda kullanılan renkler de adını duymasanız da rahatlıkla “Turkcell’in ürünü” diyebileceğimiz tarzda. “Cell” figürünün iyi işlendiğini görüyoruz.

Kısaca reklam oldukça çocukça. Mesela bir Volvo xc60 reklamı kadar etkiyeci ve duyulara hitap etmesi bakımından sınıfta kalsa da akılda kalıcılığı oldukça yüksek.

Reklam;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle