Bir Reklam İncelemesi: Avon’un Burcu Esmersoy Reklamı

Avon’un Burcu Esmersoy reklamında, reklam çekiciliklerinden ‘mutluluk’ ve ‘güzellik’ teması hakimdir. Reklamda en çok geçen kelime ‘güzellik’ daha sonra ‘mutluluk’ kelimesidir. Hedef kitleye ürünün kullanılması halinde güzellik ve aynı zamanda mutluluk kazandıracağına vurgu yapılmıştır.

 

Günlük hayatın stresinden ve yoğunluğundan kendisine vakit ayıracak fırsatı bulamayan –zamanı olmayan- iş kadını Avon’un hedef kitlesidir burada. Bu hedef kitleye stres, kaygı ve yoğunluğun baş döndürücü keşmekeşi arasında HIZLI, ALTERNATİF ve PRATİK olan ‘krem’ sayesinde RAHATLIK, KENDİNİ İYİ HİSSETME, GÜZELLİK ve ayrıca MUTLULUK aşılamak Avon’un ASIL SATMAK İSTEDİĞİ ÜRÜNDÜR.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'nin İklimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

Ayrıca reklamın birçok yerinde GÜZELLİK ve MUTLULUK anlamlarına yakın ya da bu anlamları çağrıştıran anahtar kelimeler de kullanılmıştır. -Eğilmeden kırılmadan dimdik ayakta durmak -Ne kadar güç olursa olsun daima GÜZEL bakmak -Hayat beni güzel görmeli, benim onu gördüğüm gibi aslında tek başına SLOGAN olabilecek bu kelimeler sayesinde reklamın hedef kitle üzerindeki etkisini daha da kalıcı kılınmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Demografi Nedir? Demografik Yapı Neye Denir?

 

Avon’un hedef kitlesinin duygularını ve zihin yapısını göz önüne aldığımızda reklamın en sonunda geçen şu ifadeler;

-Kadın olmak

-Güzel olmak

-Güçlü olmak

Kullanılarak bu üçünü aynı potada eritmeyi başaran Avon asıl can alıcı nokta özdeşleştirmeyi gerçekleştirmiştir.

 

Kısaca Avon bu reklamında ürünün yanında aynı zamanda ‘güzelliği’ de satmayı başarmış kendi markasını ve ürünlerini güzellikle özdeşleştirmenin diğer markalara ilham niteliğindeki örneğini vermiştir. Sosyal medya üzerinden de hashtagler açarak güzellik ve mutluluk duygusunu yaymayı amaçlamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Seçilen Bir Ders Daha Sonra Bırakılır mı? Üniversitede Dersi Bırakmak ve Dersten Çekilmek Oluyor mu?

 

#gücümdengelengüzellik

 

REKLAM İÇİN;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cucee sigara